Smrteľná chyba! 4 triky, ktoré pomôžu zabrániť syndrómu s plochou hlavou u dieťaťa. POVINNOSŤ pre každého rodiča

Keď rodičia detí prvýkrát počujú diagnózu plagiocefália, zhrozia sa. Na povrch prichádzajú desiatky otázok, ale jedno je isté – syndróm s plochou hlavou je veľmi bežný problém a dá sa rýchlo vyliečiť pomocou korektúr.

Tieto 4 tipy pomôžu ochrániť zdravie dieťatka a psychiku rodičov. Nie je to nič náročné!

Plagiocefália, alebo sploštenie hlavy u dojčiat, sa vyvíja v dôsledku neustáleho tlaku na určitú časť mäkkej a poddajnej lebky. Keďže bábätká potrebujú dostatok spánku, rodičia ich väčšinou ukladajú do postieľky na chrbátik. Jednotvárna poloha počas spánku môže spôsobiť fatálne chyby.

Čo sa týka plodu, podobná patológia sa môže vyvinúť ešte pred samotným pôrodom v dôsledku viacnásobného tehotenstva alebo panvového tlaku. Nedostatok miesta v maternici môže spôsobiť strnutie šije, čo tiež vedie k splošteniu lebky u dieťatka.

Toto ochorenie je častejšie u predčasne narodených detí, ktorých lebka je mäkšia a ohybnejšia. Tým pádom, že trávia v nemocnici mnoho času ležaním, ich zdraviu to vôbec nepomáha.

Mimochodom, nepravidelný tvar lebky u dieťatka niekoľko dní či dokonca týždňov je bežnou vecou. Ak sa však na jednej strane začne lebka splošťovať, jedná sa o plagiocefáliu.

Pediatri tvrdia, že takýto syndróm neovplyvňuje vývoj mozgu dieťaťa a nespôsobuje dlhodobé kozmetické problémy. Aj napriek tomu je potrebné varovať všetkých o niekoľkých problémoch.  Toto sú 4 rady všetkých mladých rodičov.

  1. Zmena polohy hlavičky

Keď dieťa spí na chrbte, nezabudnite sledovať polohu hlavy dieťaťa a čas od času ho otáčať zo strany na stranu. To pomôže zabrániť možným jednostranným deformáciám lebky. Ak sa dieťa plazí po celú noc v postieľke, aby sa vyhlo nechcenému polohovaniu, použite špeciálne zakrivené vankúše.

  1. Alternatívne polohy v postieľke

Rodičia sú zvyknutí dávať svoje dieťatko do postieľky vždy rovnakým smerom, tým sa však dopúšťajú chyby. To za začne pozerať po izbe, na hračky či na rodičov tým istým smerom, v dôsledku čoho vzniká strnutie šije s jednostranným sploštením hlavy. Aby ste tomu zabránili, meňte polohu dieťatka v postieľke. Podporíte tým jeho aktivitu a potrebné dvíhanie hlávky.

  1. Časté držanie dieťaťa v náručí

Pokúste sa skrátiť čas, ktorý vaše dieťa trávi ležaním. Samozrejme, 24 hodín denne nosiť dieťa v náručí je šialené, ale mali by ste to robiť o niečo častejšie. Držaním dieťaťa na rukách prinútite jeho svaly, aby sa rozvinuli a posilnili, a čo je najdôležitejšie – je to výborná prevencia syndrómu plochých hláv.

  1. Spánok na bruchu

Uloženie dieťaťa na brucho pomáha správne formovať zadnú časť hlavy, posilňovať svaly krku a vyvíjať svaly chrbta. Pri pozeraní okolo seba sa bude dieťa rozvíjať rýchlejšie, napríklad aj sedieť a plaziť sa.

V minulosti sa rodičia obávali, že spánok na bruchu je jednou z hlavných príčin syndrómu náhlej smrti detí, ale je to práve naopak – je mimoriadne užitočný pre zdravý vývoj.

Nemajte však obavy! Plagiocefália má reverzibilný proces a preto sa čo najskôr obráťte na pomoc odborníkov. A nezabudnite ani na také užitočné procedúry ako masáže a kúpanie. Lepšie posilnia svaly na krku a chrbte dieťaťa a sú vynikajúcou prevenciou syndrómu plochej hlavy.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like