Slováci, pripravte svoje peňaženky na veľké zdražovanie: nehorázne, o koľko stúpne cena plynu a elektriny!

Pod nárast cien elektriny sa výraznou mierou podpísali emisné povolenky, ktoré tiež zdraželi. Ich objem sa totiž postupne zmenšuje.

Zdražovanie nepoľaví ani v budúcom roku. Rast inflácie by mal na budúci rok pokračovať a jedným z ťahúňov budú aj energie.

Ceny elektriny a plynu totiž od budúceho roka pôjdu hore. Podľa odborníkov by zdražovanie energií v niektorých prípadoch mohlo prekročiť aj viac ako 10 percent.

Pod tento negatívny vývoj sa podpísali nielen samotné komodity, ale aj emisné povolenky.

Elektrina na burze

Na Slovensku je trh s energiami pre domácnosti a malé podniky regulovaný. Dodávatelia tak pri cenotvorbe vychádzajú zo vzorca, ktorý stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Hlavným vstupným parametrom v prípade elektriny je hodnota, za ktorú sa predávala na veľkoobchodnom trhu za prvých 6 mesiacov predchádzajúceho roka.

„Tá bola medziročne vyššia o zhruba 28 percent. Pokiaľ sa cena ostatných regulovaných položiek, ako je distribúcia, tarifa za systémové služby a prevádzkovanie systému, nezmení, celkovo si domácnosti a malé podniky priplatia v priemere o približne 10 % z celkovej platby za elektrinu,“ odhaduje Jiří Koudela, riaditeľ predaja Slovakia Energy.

Emisné povolenky

Za nárastom veľkoobchodných cien elektriny je viacero faktorov. Okrem drahšieho energetického uhlia na svetových trhoch je to aj ekonomický rast, čím sa zvyšuje dopyt po energiách.

Podľa Koudelu je však najdôležitejším ťahúňom trh s emisnými povolenkami. Ich objem sa postupne znižuje, čo sa automaticky prejavuje na ich zdražovaní.

„Vzhľadom na to, že značná časť elektriny sa v Európe vyrába z fosílnych palív, sú výrobcovia nútení nárast ich ceny premietnuť do ceny elektriny a tá sa potom dostala až na súčasnú úroveň,“ vysvetľuje Koudela.

Desiatky eur naviac

Vyššie účty za elektrinu v budúcom roku predpokladajú aj ďalší dodávatelia. Ako tvrdí hovorca SPP Ondrej Šebesta, úpravu regulovaných cien za dodávku elektriny na rok 2020 považujú za veľmi pravdepodobnú.

Slovakia Energy predpokladá, že domácnosti si v roku 2019 za elektrinu priplatia od 4 eur až po 200 eur v závislosti od spotreby.

Plyn neostane bokom

Podobný negatívny scenár zažijú ľudia tiež pri plyne. Aj pri tejto komodite sa cena odvíja od predchádzajúceho obdobia na veľkoobchodnom trhu.

„Vzhľadom na tieto skutočnosti existuje mierny tlak na úpravu regulovaných cien za dodávku plynu na Slovensku od budúceho roka,“ hovorí Šebesta.

Koudela odhaduje, že pokiaľ ÚRSO nezmení ceny ostatných regulovaných položiek domácností, malé podniky by si mali priplatiť o asi 4 až 8 percent oproti dnešku.

Definitívu dá ÚRSO

V peňažnom vyjadrení tak domácnosti s najmenšou spotrebou plynu zaplatia za rok o 2 eurá naviac. V prípade, že rodina využíva plyn aj na ohrev vody či varenie, priplatí si tak v budúcom roku celkovo o približne 30 eur.

Najhlbšie do peňaženky budú musieť načrieť domácnosti, ktoré s plynom aj vykurujú. Im sa celoročný účet zvýši o zhruba 60 eur.

Definitívu cenotvorbe energií bude musieť dať regulátor. Ten by mal rozhodnúť v najbližších mesiacoch.

You Might Also Like