Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie prehovoril: To najhoršie svet v boji s koronavírusom ešte len čaká!

Pandémia choroby covid-19 nie je prekonaná, to najhoršie svet stále čaká. V pondelok to podľa agentúry AP vyhlásil šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Varovanie Tedros vyslovil v čase, keď mnoho štátov, vrátane tých európskych začala karanténne opatrenia uvoľňovať.

 

“Verte nám. To najhoršie je ešte len pred nami, “povedal Tedros. “Zabráňme tejto tragédii,” uviedol.

AP poznamenala, že Tedros priamo nezmienil, prečo sa epidémia, pri ktorej sa nakazilo takmer 2,5 milióna ľudí, môže ešte výrazne zhoršiť. Niektorí odborníci však poukazujú na Afriku, kde sa môže nákaza šíriť nekontrolovateľne.

Tedros v pondelok použil prirovnanie ku španielskej chrípke. “Ako chrípka v roku 1918, ktorá zabila až sto miliónov ľudí,” povedal. “Teraz ale máme technológiu, môžeme zabrániť pohrome, môžeme takej kríze predísť,” dodal.

Tedros tiež oznámil, že WHO objednala 30 miliónov testov na zistenie koronavírusu a že ešte tento mesiac začne distribuovať zhruba 180 miliónov chirurgických rúšok.

Tedros tiež podľa Reuters povedal, že podľa sérologických rozborov sa ukazuje, že aj v tých najpostihnutejších krajinách bola infikovaná len malá časť populácie, zhruba dve až tri percentá.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like