Ryžu som namočila vo vode a nechala som ju pár dní v chladničke. To čo som potom uvidela, ma naozaj znepokojilo…

Každý rok Čína vyprodukuje približne 1,4 miliónov ton ryže len na export. To z tejto krajiny robí jedného z top dodávateľov ryže na svete. Avšak, čo nás šokovalo bolo, že Kórea vydáva „ryžu“ pod názvom čínska ryža, ktorá je naozaj nebezpečná pre naše zdravie. Možno nebudete veriť, ale je vyrobená z plastu!

 

Kórejci však tvrdia, že čínska ryža je vyrobená zo zemiakového škrobu a plastu, ktoré pri varení vytvorí ilúziu voňavého produktu. Našťastie vám poradíme, ako veľmi jednoducho odhaliť akúkoľvek umelinu v ryži.

Ako zistiť kvalitu ryže?

Test vodou: Do pohára vložte lyžicu ryže. Organická a teda prírodná ryža sa vždy usadí na dne. Syntetická ryže vám bude plávať na povrchu.

Rozdrvenie zrniek: Keď rozdrvíte pár zrniek ryže a vznikne vám biely prášok, potom je ryža organická. Pokiaľ má však vnútri ryža nejaké žlté škvrny, potom je výrobok vyrobený zo syntetických materiálov.

Skúška ohňom: Skúste pár zrniek ryže zapáliť pomocou zápalky. Ak začnú horieť, v žiadnom prípade túto ryžu nejedzte!

Dlhodobejší test: Hrsť premytej ryže vložte do plastovej nádoby a nechajte ju na slnečnom mieste, nie v chladničke. Pokiaľ na nej uvidíte po pár dňoch pleseň, je to dobré znamenie. To znamená, že ryža je prírodná.

Nedávno sa však na internete objavila správa, ktorá šokovala celý svet! Možno ste ju už zachytili.

Ľudská chamtivosť a vypočítavosť nepozná hraníc. A najhoršie je, keď takéto konanie môže poškodiť zdravie iných ľudí, nech im dokonca spôsobiť smrť. Ani nemusíme ísť ďaleko od našich hraníc, dobre si spomíname na metylalkoholom aféru, kedy podnikavci predávali tento jedovatý alkohol ako bežný konzumný alkohol a doplatilo na to niekoľko ľudí. Podobne nebezpečný prípad sa pred Vianocami odohral v Nigérii, kedy colníci zadržali ryžu, ktorá sa im veľmi nepáčila. To, na čo prišli, skutočne vyráža dych.

Až 102 falošných vriec ryže zadržali pred nedávnom nigérijskí colníci. Ryža sa im od začiatku nepáčila, a tak sa rozhodli otestovať ju. Hneď po uvarení ich prekvapila jej veľmi lepkavá konzistencia, a tak ju hneď poslali na rozbor. Laboratórium zistilo, že to, čo sa vydáva za ryžu, vlastne vôbec ryžou nie je. A dokonca to nie je ani potravina, ale sú to obyčajné plastové peletky.

Colníci celkom zadržali takmer 3 tony tejto plastovej ryže označené ako „najlepšia paradajková ryža“. Táto „ryža“ bola dovezená z Číny.

Rastúca inflácia v Nigérii spôsobuje, že cena potravín rastie prudko nahor. To platí aj pre ryžu, ktorá dnes v Nigérii stojí dvojnásobok oproti obdobia z pred 12 mesiacov. Takáto situácia na trhu ale láka aj „podnikavcov“, ktorí sa skutočne neštítia ničoho. Jediné šťastie je, že sa colníkom podaril tento podvod odhaliť. Ani si nechceme predstaviť, čo by sa stalo, keby niekto takú „ryžu“ skutočne aj zjedol.

Pozrite sa, ako sa syntetická ryže vyrába. Budete poriadne šokovaní…

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like