Rusko deviatimi lietadlami vysiela do Talianska stovku armádnych lekárov a virológov.

Rusko posiela do Talianska stovku vojenských epidemiológov a virológov, uviedlo v nedeľu ruské ministerstvo obrany. Dopraví ich tam deväť nákladných lietadiel Il-76, tri už odleteli, uviedla agentúra TASS. V Taliansku prekročil počet obetí nákazy novým typom koronavírusy päť tisíc. Za posledný deň sa počet mŕtvych zvýšil o 651 na 5476, uviedol v nedeľu šéf Civilnej ochrany Angelo Borrelli.

Počet obetí za deň je nižšia ako v sobotu, keď ich bolo 793. Ani počet potvrdených prípadov nestúpol tak výrazne. Zvýšil sa o 3957 na 46 638. O deň skôr pribudlo 4821 nakazených. Počet vyliečených stúpol o 952 na 7024, dodal Borrelli.

V nedeľu boli v Lombardii sprísnené opatrenia, uzavreli sa podniky, ktoré nie sú kľúčové a ľudia môžu von iba do práce, za lekárom, alebo v prípade absolútne urgentných záležitosťou. Nesmie sa vonku ani športovať. Cieľom je zabrániť tomu, aby Taliani po uzavretí tovární neodchádzali na juh krajiny.

Mimoriadny komisár pre núdzový stav kvôli koronavírusu Domenico Arcuri sľúbil, že “v pondelok alebo najneskôr v utorok budú k dispozícii rúška a masky pre lekárov, zdravotníkov a chorých. Od ďalšieho týždňa by mali ochranné pomôcky dostávať všetci Taliani.

 

 Pomoc z Ruska

“Skupina asi sto ľudí je pripravená odletieť. Zahŕňa popredných špecialistov ruského ministerstva obrany v oblasti virológie a epidemiológie, ktorí majú veľké medzinárodné skúsenosti s bojom proti epidémiám, “oznámilo ministerstvo. Naložené bolo moderné diagnostické vybavenie a zariadenia pre dezinfekciu exteriérov na vozidlách kamaz.

Stroje pristávajú na vojenskom letisku Pratica di Mare, to leží 30 km južne od Ríma. Rusi potom majú namierené do Lombardia na severe Talianska , ktorá je s viac ako tromi tisíckami obeťami najhoršie zasiahnutá oblasť krajiny.

V sobotu ruský prezident Vladimir Putin potvrdil v rozhovore talianskemu premiérovi Giuseppe Contemu, že jeho krajina je pripravená poskytnúť humanitárnu pomoc. Rusko patrí s doterajšou jednou obeťou koronavírusu a 367 nakazenými medzi krajiny s najnižšou úmrtnosťou na Covid-19 v prepočte na počet obyvateľov.

Do Talianska mieri tiež 52 kubánskych lekárov, ktorí už bojovali s cholerou na Haiti a s ebolou v západnej Afrike.

<

Taliansko je najviac postihnutou krajinou, počet obetí je už vyššia ako v Číne . Tá síce eviduje vyše 81 tisíc nakazených, zatiaľ čo Taliansko podľa sobotňajších údajov má asi 53 tisíc, avšak v Taliansku zomrelo už 4825 ľudí.

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

PRIDAJTE SA K NÁM!

You Might Also Like