Rastú mi zuby múdrosti, zatiaľ mi nerobia žiadne problémy, no zubára sa bojím a tak si ich nechcem dať vytrhnúť. Vážne musia ísť osmičky von?

Zuby múdrosti, alebo ľudovo povedané osmičky. Človeku neslúžia prakticky na nič. Nepotrebujete ich na žuvanie potravy a ak vám nespôsobia problémy hneď po vyjdení, môžu sa o to postarať neskôr. Alebo aj nemusia. Naozaj si treba dať zuby múdrosti vytrhnúť alebo nie?

 

 

Osmičky nenarastú každému. O človeku, ktorý má zuby múdrosti sa v minulosti hovorilo ako o niekom výnimočnom. Paradoxne, dnes sa ľudia tešia, ak im zubný röntgen ukáže, že žiadne mať nebudú. Tí, ktorým vyjde prvá sa len zväčšia len modlia, aby nevyšla aj ďalšia. Nepodarené osmičky nás trápia už celé storočia.

Máme ich už v dvanástich

Zuby múdrosti začínajú rásť vo veku 12 rokov. Niektorým ľuďom dokonca v tomto veku už aj prederú ďasná. Iní si na najhoršie ešte len počkajú. Mnohí zubári odporúčajú ich odstránenie už v ranom štádiu. No je to naozaj nutné? Aby ste si mohli utvoriť vlastný názor, pozrite sa, čo všetko musíte zvážiť a možno aj zažiť, aby ste sa naozaj dobrovoľne rozhodli, či nerozhodli ísť k zubárovi.

 

#niektoré osmičky sú zdravé, bez zubného kazu, bez zapáleného ďasna

#umiestnenie osmičiek vám nijako nebráni v používaní ostatných zubov, môžete normálne prežúvať a ostatné zuby sa vám v dôsledku rastu osmičiek neposúvajú

#ľahko sa čistia od povlaku a nečistôt

#osmičky môžu byť skryté pod ďasnom a nemôžu sa prerezať von

#neprerezané osmičky môžu spôsobovať tvorbu cýst, ktoré môžu maž za následok zničenie koreňov u susedných zubov

#zuby nie sú zdravé, nebolia ale po ich vyjdení vám začalo zapáchať z úst, čo je dôsledkom tvorby baktérií, ktoré môžu viesť k ďalším ochoreniam ústnej dutiny

#na osmičky nie je v ústach dostatok miesta, posúvajú ostatné zuby a tie sa vám vpredu krivia, alebo sa začínajú tvoriť medzizubné kazy

#osmičky bolia – zlé znamenie

#mäkké tkanivá v oblasti osmičiek sú často zapálené a infikované

#v okolí osmičiek sa vytvárajú hnisavé vačky

#zapaľujú sa ďasná, ktoré boli doteraz zdravé

 

 

Toto všetko sú informácie, ktoré sa môžu týkať práve vašich zubov múdrosti. Každý dokáže posúdiť, kedy s osmičkami netreba robiť nič a nechať ich rásť a kedy je potrebné dať si ich vytrhnúť. Najjednoduchšie je vždy nechať si poradiť od zubára. Ten podľa zdravotného stavu vášho chrupu vie najlepšie predpokladať, aké prognózy vás s osmičkami čakajú. Ak vám teda zubár navrhne osmičky vybrať ešte predtým, než celkom narastú, poslúchnite ho. Môžete sa ušetriť od bolestivých zákrokov, ktoré by na vás mohli počkať, ak by ste si zuby nechali celkom dorásť. Zubári odporúčajú osmičky odstraňovať do dvadsiateho piateho roku života. Potom sa už tkanivá v ústach hoja ťažšie, pomalšie a najmä dlhšie.

Aké máte so zubmi múdrosti skúsenosti vy? Dajte nám vedieť v komentároch na facebooku.

Nezabudnite článok zdielať aj s vašimi priatelmi!

 

zdroj: adme.ru

You Might Also Like