Rastie vám to priamo pred domom, ale možno ani netušíte, ako dobre sa dá táto rastlina využiť!

 

Táto rastlina je podobná púpave alebo bodliaku. Aj preto si ju niektorí ľudia s týmito rastlinami pletú. Na rozdiel od spomínaných rastlín sa Locika jedovatá v minulosti používala napríklad ako liek proti bolesti.

Nebojte, Locika jedovatá vôbec jedovatá nie je. V 19. storočí sa používala namiesto ópia. Odtiaľ jej ľudový názov „ópium chudobných“

 

Využívala sa cela rastlina, vňať, listy a hlavne to najdôležitejšie. Sušený latex. Ten získame odseknutím hornej časti rastliny, z ktorej vytečie mlieko. To sa nechá uschnúť na slnku. Potom si pridáte 1/3 čajovej lyžičky tejto vysušenej látky do limonády alebo vody. Látky obsiahnuté v sušine (lactupicrin, lactucín a lactucoporín) môžeme prirovnať k ibuprofénu.

Vysušiť sa môžu samozrejme aj listy s kvetmi. Tie potom môžete vyfajčiť alebo si z nich urobiť čaj. Stačiť by malo 0,25 gramov sušenej bylinky. Avšak riziká sú rovnaké ako u fajčení cigariet.

Rastlina má podobné účinky ako ópium.

Človeka dokáže:

upokojiť
pomáha pri poruche spánku
upokojí záchvaty kašľa
lieči astmu
pomáha pri migrénach a silných bolestiach hlavy
pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum
Navyše ju nesprevádzajú nežiaduce vedľajšie účinky ako u klasického ópia, ako je zápcha, strata chuti či závislosť. Môže sa však objaviť rozšírenie zreníc, potenie a závraty, ale tie sa objavujú, keď do tela dostanete veľké množstvo lociky.

You Might Also Like