Rastie vám to priamo pred domom, ale možno ani netušíte, ako dobre sa dá táto rastlina využiť!

Táto rastlina je podobná púpave alebo bodliaku. Aj preto si ju niektorí ľudia s týmito rastlinami pletú. Na rozdiel od spomínaných rastlín sa Locika jedovatá v minulosti používala napríklad ako liek proti bolesti.

 

Nebojte, Locika jedovatá vôbec jedovatá nie je. V 19. storočí sa používala namiesto ópia. Odtiaľ jej ľudový názov „ópium chudobných“

 

Využívala sa cela rastlina, vňať, listy a hlavne to najdôležitejšie. Sušený latex. Ten získame odseknutím hornej časti rastliny, z ktorej vytečie mlieko. To sa nechá uschnúť na slnku. Potom si pridáte 1/3 čajovej lyžičky tejto vysušenej látky do limonády alebo vody. Látky obsiahnuté v sušine (lactupicrin, lactucín a lactucoporín) môžeme prirovnať k ibuprofénu.

Vysušiť sa môžu samozrejme aj listy s kvetmi. Tie potom môžete vyfajčiť alebo si z nich urobiť čaj. Stačiť by malo 0,25 gramov sušenej bylinky. Avšak riziká sú rovnaké ako u fajčení cigariet.

Rastlina má podobné účinky ako ópium.

Človeka dokáže:

upokojiť
pomáha pri poruche spánku
upokojí záchvaty kašľa
lieči astmu
pomáha pri migrénach a silných bolestiach hlavy
pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum
Navyše ju nesprevádzajú nežiaduce vedľajšie účinky ako u klasického ópia, ako je zápcha, strata chuti či závislosť. Môže sa však objaviť rozšírenie zreníc, potenie a závraty, ale tie sa objavujú, keď do tela dostanete veľké množstvo lociky.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like