Psychológ vyvinul test s 3 otázkami na určenie úrovne inteligencie v priebehu jednej minúty. Otestujte sa!

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší test na posúdenie úrovne inteligencie. Sú to len tri otázky, na ktoré musíte odpovedať čo najrýchlejšie.

 

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší test na posúdenie úrovne inteligencie. Sú to len tri otázky, na ktoré musíte odpovedať čo najrýchlejšie.

Otázky:

1. Raketa a tenisová loptička spolu stoja 1 euro a 10 centov. Tenisová raketa je o 1 euro drahšia ako lopta. Koľko stojí lopta?

2. 5 strojov za 5 minút vyrobí 5 kusov. Za koľko minút vyrobí 100 strojov 100 kusov?

3. V rybníku rastú lekná. Každý deň sa množia dostatočne rýchlo a zdvojnásobujú plochu, kde sú. Za 48 dní bude rybník úplne pokrytý leknami. Za koľko dní pokryjú lekná polovicu rybníka?

Shane Frederick je profesorom na Massachusetts Institute of Technology. Špecializuje sa na skúmanie toho, ako sa ľudia rozhodujú a príjimajú rozhodnutia, a dokonca spolupracoval s nositeľom Nobelovej ceny Danielom Kahnemanom. Spolu so svojou skupinou uskutočnil rozhovory s 1000 ľuďmi, vrátane študentov z popredných amerických univerzít.

Pre tých istých ľudí, ktorí prešli týmto testom kognitívnych schopností, sa ich vedci pýtali na niečo iné. Respondentom bolo v tom čase ponúknutých 3400 alebo 3800 dolárov za mesiac. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí získali málo bodov v teste, len zriedka si vybrali väčšie množstvo, ale rozhodli sa okamžite. Ale ľudia s vysokým skóre dokázali, že majú vôľu, ktorá im umožnila získať lepšiu odmenu.

Podstatou tohto testu je, že prvé odpovede, s ktorými prichádzame, sú nesprávne: 10 centov, 100 minút, 24 dní. Väčšinu času tieto odpovede poskytujú ľudia s intuitívnou mentalitou, zatiaľ čo priaznivci racionálnejšej vízie pre všetko v živote v priemere lepšie reagujú.

 

Odpovede na všetky otázky:

1. 5 centov. Ak by lopta stála 10 centov, raketa by sa predala za 1 euro a 10 centov, a toľko stoja obe položky spolu.

2. 5 minút. Aj keď teraz je viac strojov, nemá to vplyv na množstvo času potrebného na výrobu kusu.

3. 47 dní a nie 24. Ak je počet leknín zdvojnásobený denne a na pokrytie celého rybníka, je potrebných 48 dní, je logické, že zaberú polovicu rybníka deň pred týmto dátumom.

Boli ste schopní odpovedať na otázky správne na prvýkrát?

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

foto: pixabay,Gifted/FilmNation Entertainment

 

You Might Also Like