Psychiater o dcérach Karla Gotta: Stratu vnímajú veľmi bolestne, bude to ťažké!

Bolesť v srdci má po smrti Karla Gotta nielen žena Ivana, ale iste aj jeho deti. Ako ale môžu smrť slávneho otecka vnímať Charlotte Ella a Nelly Sofie v tak malom veku? V akom smere ich to môže ovplyvniť? Na to sme sa opýtali známeho českého psychiatra Jana Cimického.

Karel Gott podľahol akútnej leukémii a zomrel v rodinnom kruhu. Od tej doby sa mu dostáva celkom logicky obrovskej pozornosti. Jeho pohreb riešila vláda a na Betramku prúdia nekončiace davy fanúšikov. Dospelé dcéry Lucia s Dominikou iste chápu, že ich otecko odišiel na večnosť, ale čo trinásťročná Charlotte Ella a jedenásťročná Nelly Sofie?

Téma, ktorá vládne spoločnosti

„V jedenástich a trinástich rokoch to sú hotové osobnosti. Toto obdobie je ale veľmi citlivé a stratu ľudí v tomto období vnímajú veľmi bolestne. Bude teda záležať na tom, ako sa celá táto situácia bude vyvíjať. tvrdí popredný český psychiater Jan Cimický.

Problémy s domom

„Je otázkou, do akej miery sú deti schopné si to uvedomiť. Bude im to postupne dochádzať. Pochopiteľne to bude obdobie, ktoré pre nich bude veľmi ťažké, „hovorí. Verí ale v schopnosť Ivany, si so situáciou poradiť. „Ivanka Gottová je múdra a dokáže deti od tohto ochrániť. Ťažko si však odmyslieť, čo všetko sa deje okolo domu, „pokračuje Cimický.

Situácia sa musí riešiť múdro

K dievčatkám sa musí pristupovať citlivo, aby sa z toho nezrútili. „Keď bude táto situácia múdro riešená, tak to tir dievčatá zvládnu a rozhodne ich to nijako nepoškodí. Ide o to, že by mali pamiatku na otecka v sebe ďalej držať a viac menej to dokážu ustáť, „vysvetľuje Cimický. K novému oteckovi si vraj vzťah nájdu len sotva.

„Tu je to tak jednoznačná záležitosť. Oni môžu znovu niekoho vnímať ako človeka blízkeho, ale toto, čo oni prežívali a prežívajú, tak to nemožno nijako opakovať. Neprichádza to do úvahy, „povedal a dodal, že vysvetliť dieťaťu smrť ako takú môže byť veľmi ťažké.

Rozhodné správanie Ivany

„Dieťa, ktorému je desať rokov, môže byť veľmi psychicky vyspelé a môže veci vnímať intenzívne. Iné dieťa môže byť v tomto smere také detské. V tom je zodpovednosť toho rodičov, aby dokázal tú situáciu zvážiť a viesť ju tým najvhodnejším spôsobom. „Snáď ju Gottová tým najvhodnejším spôsobom vedie, aby sa s tým tak malé dievčatká dokázali vyrovnať.

You Might Also Like