Problém, ktorému môžete čeliť: obličkové kamene

Obličkové kamene trápia ako mužov, tak ženy. Utvárajú sa z rôznych dôvodov, ale medzi najčastejšie príčiny patrí zlá strava a nezdravý životný štýl. Ako proti obličkovým kameňom úspešne bojovať?

Obličkové kamene sa v skutočnosti skladajú z niekoľkých malých kryštálov, ktoré sa postupom času zväčšujú a dorastajú veľkosti kameňov. V niektorých prípadoch trpia ľudia obličkovými kameňmi preto, že konzumujú príliš veľké množstvo potravín, ktoré je bohaté na šťaveľan. Chemikálie v ňom obsiahnuté, môžu spôsobovať vznik a rast týchto kameňov. Obličkovými kameňmi môžu byť ale postihnutí aj ľudia, ktorí nedodržujú správny pitný režim, alebo pijú naozaj veľa málo. Ak aj vy ste niekedy mala tento problém, je dôležité vykonať určité zmeny vo vašej strave. Existuje totiž celý rad potravín, ktoré môžu obličkové ničiť. Zároveň je ale dôležité tieto potraviny vedieť konzumovať v pravidelných intervaloch.

Do boja za pomocou citrusových plodov!

Proti obličkovým kameňom môžete bojovať rôznymi spôsobmi. Medzi obľúbené patria aj citrusové plody, ako sú pomaranče, citróny alebo grepy. Citrusové plody všeobecne, sú veľmi prospešné, pretože obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá hrá dôležitú úlohu v úsilí o zničenie a vyhostenie obličkových kameňov. Pýtate sa prečo? Kyselina citrónová má tendenciu pokrývať tieto kamene, ktoré sú prítomné v obličkách. Po pokrytie nemajú kamene šancu sa ďalej rozvíjať – inými slovami kryštalizácii je zabránené vrstvou kyseliny citrónovej – silnú látkou, ktorá je po krátkom čase (kamene) dokáže rozložiť stabilným tempom. Po tejto dobe sa kamene vylučujú spoločne s močom postihnutého.

Výborné sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny!

Okrem citrusových plodov sú v tomto boji prospešné aj potraviny, ktoré majú vysoký podiel vlákniny. Prečo? Ak sú konzumované v správnej výške, majú očistný účinok. Medzi tieto klasicky dostupné potraviny patrí napr. Ovos a ďalšie celé zrná. Tieto potraviny pomáhajú posilniť proces vylučovania v tele a napomáhajú k rýchlejšiemu vylučovaniu týchto kameňov. Ak sa rozhodujete medzi tým, či zvoliť celé zrná alebo rafinované obilniny, voľte variant prvý. Telu neuškodíte ani v prípade, ak mu budete dopriavať dostatočne veľké množstvo ovocia, ktoré taktiež obsahuje veľa vlákniny.

Vyskúšajte brusnicový džús!

Brusnicová šťava je populárny domáci liek už po niekoľko stoviek rokov. Aj ten môžete využívať pri problémoch s obličkovými kameňmi. Brusnice majú vysoký obsah prospešných kyselín. Okrem brusnicového džúsu alebo šťavy môžete konzumovať aj klasické brusnice alebo ich extrakt v podobe kapsúl. Brusnice všeobecne totiž majú schopnosť obličkové kamene rozdeľovať a naďalej brániť ich rozrastaniu.

You Might Also Like