Príznaky rakoviny prsníka: Každá žena by toto mala robiť raz za mesiac. Stačí sa postaviť pred zrkadlo…

Napriek skutočnosti, že rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou patológiou medzi nežným pohlavím, ak je ochorenie zistené v počiatočnom štádiu a začala sa včasná liečba, väčšina žien prekonáva túto strašnú chorobu. Musíte sa uistiť, že vaše zdravie nie je v nebezpečenstve.

Príznaky rakoviny prsníka

Lekári naliehajú na to, aby v počiatočnom štádiu zistili rakovinu prsníka a zabránili ďalšiemu vývoju ochorenia, musíte nielen pravidelne navštevovať lekára, ale aj vykonávať mesačné vyšetrenia prsníka sami. Táto metóda je prvou, ktorá identifikuje patologické zmeny a určuje ich lokalizáciu, aby mohla byť následne vyšetrená špecialistom.

Samovyšetrenie prsných žliaz sa odporúča vykonať raz za mesiac, najlepšie v 6. až 8. deň po začiatku cyklu. V období menopauzy by mal byť prieskum vykonávaný raz za mesiac, preto je vhodné zvoliť si konkrétny deň alebo číslo. V prípade potreby sa vyšetrenie môže vykonávať častejšie.

Algoritmus vlastného vyšetrenia prsníka

 

  • Krok 1

 

Začnite skúmaním spodnej bielizne. Skontrolujte podprsenku v miestach, kde sa dotýka bradavky, a uistite sa, že na nej nie sú žiadne škvrny. Prítomnosť škvŕn môže naznačovať výtok z mliečnych žliaz.

  • Krok 2

 

Obnažte sa do pása a postavte sa pred zrkadlom a zložte ruky za hlavu. Skontrolujte tvar a symetriu prsných žliaz. Skúmajte kožu a areoly a uistite sa, že nemajú oblasti pripomínajúce citrónovú kôru, nie je sčervenanie, olupovanie, zaťahovanie a iné chyby.

Asymetria prsníkov neznamená vždy patologický proces. Často sa tvar a veľkosť oboch mliečnych žliaz môže meniť a to je normálne. V prírode neexistuje symetria. Ak však dôjde k progresii asymetrie, nemali by ste vynechať tento príznak, ale mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu.

 

  • Krok 3

 

Striedavo stlačte bradavku na ľavom a pravom prsníku ukazovákom a palcom. Ak sa kvapalina uvoľní z mliečnej žľazy, dávajte pozor na jej charakter (laktózový, krvavý, hnisavý).

 

  • Krok 4

 

Ďalšou etapou je vyšetrenie mliečnych žliaz v polohe ležiacej. Ležať na chrbte a relaxovať. Pod lopatkou, od skúmanej strany prsníka, dajte malý vankúš, aby sa zdvihol hrudník a nad ním sa rozprestiera mliečna žľaza. Pomocou 3-4 prstov ľavej ruky, v strede, v kruhovom pohybe prehmatajte pravú mliečnou žľazu, centimeter po centimetri. Cítite žľazy v kruhu, zhora nadol alebo podľa segmentov.

Zakaždým robte vyšetrenie rovnako, aby ste sa ubezpečili, že neexistujú žiadne patologické zmeny. Rovnakým spôsobom skontrolujte ľavú mliečnu žľazu za prítomnosť zhutňovacích miest alebo zjavné zmäkčenie, bolesť pri pocitoch alebo akékoľvek iné zmeny konzistencie žľazy.

  • Krok 5

 

Prehmatajte lymfatické uzliny axilárnej oblasti prstami. Venujte pozornosť prítomnosti bolestivých hrudiek, opuchnutých lymfatických uzlín, opuchu alebo začervenanie kože. V tomto prípade musíte navštíviť lekára na ďalšie vyšetrenie a odborné poradenstvo.

 

  • Krok 6

 

Je možné a potrebné vykonať vyšetrenie prsných žliaz pod sprchou. Mydlovými prstami je niekedy omnoho ľahšie zistiť patologické zmeny v hrudníku.

Je veľmi dôležité pravidelne vykonávať diagnostiku prsníkov na prítomnosť patológií. To vám pomôže študovať normálnu štruktúru vašich mliečnych žliaz a v prípade neoplazmu sa dá ľahko určiť, či to bolo skôr, alebo sa objavilo pomerne nedávno.

Nezabudnite navštíviť mamológa alebo gynekológa každých šesť mesiacov a nezabudnite – vykonávajte nezávislé vyšetrenie, aby ste sa uistili, že ste úplne zdraví, a nie preto, aby ste našli chorobu!

Udržujte tento nenahraditeľný plán a nezabudnite pripomenúť ho svojim priateľkám.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like