Prírodný úkaz, ktorý nájdete na Slovensku. Termálne jazierko prístupné celoročne a hlavne zadarmo.

Slovensko je krásnou krajinou, ktorá má čo ponúknuť a viem to nie len my, ale aj mnoho turistov, ktorí našu krajinu navštevujú pravidelne. Slovensko disponuje krásnymi horami, rôznymi jazerami či atrakciami, ktoré ľudí lákajú ako v zime, tak aj v lete a v podstate aj počas celého roka.

Zaujímavé sú aj rôzne menšie jazierka s liečivými prameňmi či termálne vody. Tie sú však väčšinou v bazénoch pri hoteloch alebo v kúpeľných oblastiach a musíme za možnosť okúpania sa platiť. Niekedy sú tieto sumy aj poriadne vysoké.

Čo ak by sme vám však povedali, že takéto termálne jazierko na Slovensku máme a nemusíte zaň platiť nič. Je úplne zadarmo. Nachádza sa na strednom Slovensku za obcou Kalameny. Tie sú rýchlo dostupné z Ružomberka, či už autom, alebo autobusom a veľmi populárne sú i pre cyklistov. Príjazdová cesta vedie až k jazierku a svoj dopravný prostriedok teda máte kde zaparkovať.

Termálny vrt v Kalamenoch je tvorený samotným výverom, okolo ktorého bolo vybudované umelé jazierko a to v roku 2000. Ja široké približne 10×20 m a pol metra hlboké. Výver ja v podstate menšou fontánkou, ktorá vám poskytne menšiu masáž. Dno jazierka je tvorené oranžovými kamienkami a okolie trávnatou plochou.

Napravo od jazierka je vybudované ohnisko s jednoduchým posedením. Je situované až na okraji lokality, tak aby dym príliš neznepríjemňoval kúpanie. Okrem toho tu nájdete niekoľko lavičiek, odpadkových košov a smerovacie turistické tabule. Teplota vody v jazierku je 30 – 33 °C a to umožňuje celoročné kúpanie. Voda sa dostáva na povrch z hĺbky päťsto metrov a jej zloženie je vápenato-horečnaté a sírano-hydrouhličitanové. Preto vám môže pri návšteve do nosa udrieť vajcovitá vôňa,ktorá však nie je nepríjemná.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto jazierko, skúste to spojiť s turistikou. Veľa ľudí si pochvaľuje výstup na Veľký Choč, z ktorého je krásny výhľad a odtiaľ sa dostanete priamo k jazierku, kde môžete zrelaxovať svoje telo po nosení ruksaku. Príjemná je táto kombinácia najmä v zime, keď sa zmrznutý roztopíte v horúcej vode.

 

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like