Pripravte telo na celý rok: Bylinky proti únave, pre krásu i chudnutie

Sú čarovnými prísadami do našich jedál. Dokážu robiť zázraky, keď z nudného pokrmu zrazu vyrobia senzačnú pochúťku. Krásne oživia jeho chuť a dodajú mu aj prívetivú arómu, ktorá podráždi aj naše čuchové bunky.

Možno bude pre vás príjemným poznatkom, že okrem osvieženia chuti, pridávate do nich aj bonus navyše – každá z použitých rastliniek má navyše aj liečivé účinky, ktorými pomáhate vášmu organizmu.

Spanie a psychická pohoda

Problémy so spánkom môžu byť spôsobené mnohými vecami, v dnešnej dobe medzi tie najbežnejšie patrí stres. Ako prvý krok k dobrému spánku je teda potrebné vyladiť psychickú pohodu. Tam môžete skúsiť napríklad chronicky známu levanduľu. Nakvapkajte kvalitný esenciálny levanduľový olej do aromalampy, difuzéra alebo zvlhčovačky vzduchu hneď po príchode z práce a nechajte ju rozvoňať sa bytom až do doby než idete spať.

Tiež dobre funguje kúpeľ s prírodnou levanduľovou prísadou. Pre tých, ktorí sú v strese, odporúčame popíjať pred spaním čaj z medovky, tá upokojí rozbúrené nervy a mala by vás tiež ukolísať k spánku.

Ak jemnejšia bylinková liečba nezaberá, skúste valeriánu lekársku – určite ste počuli, najmä od babičiek, že brali valeriánové kvapky pre dobrý spánok – tak teda valerián alias valeriána je naozaj účinným prostriedkom na spánok. Jedným z návodov na výluh je: Vezmite päť gramov koreňa valeriány a zalejte ho asi dvoma deci studenej vody, nechajte jeden deň odstáť, preceďte a vypite pred spaním.

Detox a chudnutie

V zime by sme mali jesť veľa teplých a trebárs aj tučnejších potravín, aby telo bolo v teplúčku a nervy sa obalili a my sme v pohode prežili zimu. Na jar je potom potrebné odľahčiť váhu aj od toxínov, ktoré sa v tele počas zimy nahromadili. V takomto „zelenom detoxe“ nám môžu pomôcť aj tieto bylinky: Žihľava dvojdomá je jarnou klasikou, najlepšie je nazbierať si ju niekde na výlete, mladé lístky žihľavy majú tie správne „grády“, ale dobrý je aj čaj od bylinkárov. Pite žihľavu trikrát denne, dve deci po dobu šiestich týždňov, a krásne očistíte organizmus.

Pečeň a obličky, ktoré je na jar treba dôkladne prečistiť, dobre detoxikuje púpava. Nazbierajte si čerstvé lístky púpavy a pridajte napríklad do šalátu.

A ako je to s tým chudnutím?

Samozrejme len bylinkami neschudnete, ale niektoré z nich vám pri zhadzovaní kíl pomôžu. Ak trpíte zadržiavaním vody v tele, skúste čaj z alchemilky, ten by sa mal piť asi dva týždne, potom je treba si dať pauzu.

Metabolizmus zrýchli a posilní tiež zázvor, vyberajte menšie kúsky, ktoré sú plné šťavy, alebo ženšen, ktorý vraj navyše omladzuje orgány. Pri chudnutí je dôležité mať v kondícii okrem iného aj pečeň, na tú skvele funguje pestrec mariánsky, môžete ho skúsiť vo forme oleja – každé ráno si zamiešate, napríklad do muštu, lyžičku oleja a vypijete. Kúra by mala trvať asi tri alebo štyri týždne, aby bola účinná. Ak trpíte na nadúvanie a ťažkosť po jedle, mohol by vám tiež pomôcť fenikel, popíjajte feniklový čaj a metabolizmus sa zlepší.

Krásna pleť aj vlasy

Spanie funguje, metabolizmus tiež a teraz už stačí doladiť „vonkajšok“. Krásu pokožkyzlepší harmanček, ten je antiseptický, čistí krv i kožu, chutí lahodne, takže ho môžete popíjať napríklad na raňajky, a ako vždy, aby to malo efekt, je nutné bylinku piť tri alebo štyri týždne najmenej. Bylinkovým kamarátom, ktorý skvele ovplyvňuje stav našej kože, je aj nechtík, vyskúšajte ho napríklad v kozmetike, ak vám rastie na záhradke, môžete si v čase kvitnutia vyrobiť masť.

ženských chorôb, ale tiež na koži sa hodí čaj s rebríčka obyčajného a účinná je tiež praslička roľná. Na vlasy potom výborne funguje rozmarín – ak padajú – stačí si do niekoľkých lyžíc olivového oleja podľa dĺžky vlasov nakvapkať kvalitný esenciálny olej z rozmarínu, všetko nahriať vo vodnom kúpeli a potom olej vmasírovať do vlasovej pokožky a nechať 15 až 20 minút pôsobiť.

Na mastné vlasy dobre zaberá oplach zo žihľavy alebo levandule – nechajte polievkovú lyžicu byliny prevariť v horúcej vode, sceďte a nechajte vychladnúť, na záver umývania vlasov ich výluhom spláchnite a už neoplachujte. Ak vás svrbí pokožka hlavy, oplachujte vlasy mätovým výluhom.

 Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like