Prevárate už raz prevarenú vodu? Nerobte to!

Poznáte to, uvaríte si čaj alebo kávu a v kanvici zostane trocha vody. Nevyleje ju, ale neskôr, keď potrebujete, k nej len vodu prilejete a varíte znova.

Alebo vodu uvaríte, potom na to zabudnete a voda následne vychladne. Preto len zapnete plameň a vodu začnete variť znova.

A práve to je chyba, pretože sa môžu stať rôzne nebezpečné situácie, ktoré nám a nášmu telu vôbec neprospievajú.

Mení sa zloženie vody

Zloženie vody sa mení, keď sa voda varí. Ide o dobrú vec, z vody tak miznú prchavé látky a rôzne plyny. Z týchto dôvodov je určite dobré, keď pijete prevarenú vodu.

Je nutné povedať, že sa nič nestane, keď prevaríte dokonale destilovanú deionizovanú vodu. Prírodná voda však má v sebe rozpustené minerály a plyny.

Ak teda vodu varíte príliš dlho alebo ňou varíte znova, potom sa chemické zlúčeniny vo vode menia a to zlým spôsobom.

Nebezpečné látky sa tak vo vode hromadia. Keď teda vodu znova prevaríte, zlúčeniny sa akumulujú a zvyšuje sa tak riziko, že budete vo vode konzumovať niektorú z nebezpečných chemických látok.

Tieto škodlivé látky obsahujú napríklad arzén, fluoridy, dusičnany a podobne. Ak sú nahromadené, potom môžu pôsobiť škodlivo dokonca aj zdravé minerály.

Pri konzumácii veľkého množstva soli a vápnika môže v ľudskom tele dochádzať k obličkovým alebo žlčovým kameňom. Aké následky to teda pre ľudské telo môže mať?

Škodlivé účinky znovu prevarenej vody

  • Ak sú dusičnany vystavené vysokej teplote, ako je tomu u vriacej vody, potom sa stávajú vysoko toxickými. A vysoké teploty môžu dusičnanmi previesť na nitrozamíny, teda na karcinogénne látky. Dusičnany sa spájajú s ochorením ako napríklad leukémia, ochorenie konečníka, močového mechúra, žalúdka, pankreasu, vaječníkov, hrubého čreva, pažeráka či rakoviny štítnej žľazy
  • Vedci preukázali, že fluorid môže byť nebezpečný. Aj tak však napríklad americká vláda trvá stále na tom, aby bol fluorid v zdroji vody. Podľa informácií z Harvardskej univerzity má fluorid vo vodnom zdroji škodlivé účinky. Tie pôsobia na neurologický a kognitívny vývoj u detí
  • Akumulácia arzénu po mnoho a mnoho rokov môže mať za následok intoxikáciu arzénom. To potom ľudskému telu pôsobí rad zdravotných problémov. Napríklad kardiovaskulárne ochorenia, neplodnosť, vývojové poruchy, neurologické problémy, najrôznejšie druhy rakoviny a podobne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že pitná voda predstavuje pre ľudské zdravie tú najväčšiu hrozbu, keďže v nej nájdete arzén, hoci v nepatrnom množstve, ktorý na ľudské telo pôsobí veľmi škodlivo

Záver

Naša rada teda znie, na prípravu horúcich nápojov sa snažte používať vždy novú vodu, nikdy nevarte vodu, ktorú už ste raz varili.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like