Premiér Pellegrini povedal: Nakaziť koronavírusom by sa mohlo do 40 % obyvateľstva Slovenska.

Premiér Pellegrini dodal, že je to pre nás dobrá správa. Niektoré krajiny totiž počítajú až s 80 %

 

Slovensko momentálne v súvislosti s koronavírusom eviduje 72 pozitívnych prípadov. Po pondelkovom rokovaní ústredného krízového štábu to povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že nakazené osoby pochádzajú z Trnavy, Trenčína, Pezinku, Svidníka, Rožňavy, Košíc, Prešova, Liptovského Mikuláša a Sobraniec.

 

Inštitút zdravotnej politiky podľa Pellegriniho matematickým modelom potvrdil správnosť rozhodnutí vlády a predikciou a výpočtom odhadol, že opatrenia veľmi dobrým spôsobom posúvajú Slovensko do fázy, „keď kulminácia ochorení bude len jemne prevyšovať kapacity slovenského zdravotníctva“.

Najhoršiu krízu zažije Slovensko na prelome apríla a mája. Nakazených má byť „hlboko“ pod 40 percent obyvateľstva, prezradil premiér.

„Verifikuje to správnosť našich opatrení,“ zdôraznil Pellegrini.

Inštitút zdravotnej politiky predstaví svoju analýzu v utorok o desiatej predpoludním na pôde ministerstva zdravotníctva.

Na Slovensku do dnešného dňa evidujú 72 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo zdravotníci vykonali 1595 testov.

 

 

Pozmenili prijaté opatrenia

Podľa predsedu vlády doposiaľ prijaté opatrenia štátu ostávajú v platnosti, budú však mierne modifikované. Povolí sa napríklad fungovanie práčovní a čistiarní, pneuservisov, autoservisov a odťahových služieb. Fungovať budú môcť aj taxislužby, budú však môcť prevážať len tovar, nie osoby.

Premiér tiež uviedol, že počet chorých bude podľa Inštitútu zdravotnej politiky len mierne prevyšovať kapacity našich nemocníc. Nakaziť by sa u nás nemalo viac ako 40% obyvateľstva. Informoval tiež, že k nám majú prísť tisícky kusov ochranných pomôcok z Turecka.

Aj keď o ne podľa Pellegriniho žiada 23 krajín, pravdepodobne, budeme jediní, kto dostane výnimku. Lekárne požiadal, aby každému predávali len nevyhnutné množstvo liekov. „Aby sa nikto nemohol zásobovať na úkor iných,“ dodal.

 

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

You Might Also Like