Prekvapujúca sila orgovánu na ľudské zdravie – uchovajte si jeho vôňu navždy! Nielen, že zlepší vašu psychiku. Má aj mnoho iných pozitívnych účinkov. A akých? budete prekvapení

Každý z nás si iste pamätá, ako krásne orgován vonia. Tento krík častokrát vykvitá v období mája a jeho sladká vôňa láka nielen nás, ale aj veľa hmyzu. Vôňa orgovánu každému evokuje jar. To, čo už nie je všeobecne známe, sú jeho liečivé účinky. Tento ker napríklad môže pomôcť telu vyrovnať sa s mnohými chorobami.

Liečivé vlastnosti orgovánu

Liečivé vlastnosti orgovánu sú v ľudovom lekárstve známe viac ako sto rokov. Tento ker hojne rástol v záhradách šľachty Osmanskej ríše. Vtedajší ľudia prvýkrát začali sériách používať na liečebné účely, aj v parfumérii. Orgován obsahuje veľké množstvo kyseliny askorbovej, silíc a flavonoidov. Všetky tieto látky majú pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Naviac má orgován antipyretické, protizápalové a analgetické účinky.

Použitie Orgovánu

Orgován sa používa na prípravu čajov, olejov, obkladov a mastí. Všetky tieto prípravky pomáhajú pri liečbe reumatizmu, reumatoidnej artritíde, radiculitide, ostrohu päty a dne. Avšak orgovánový olej nie je až tak jednoduché kúpiť a tiež jeho cena môže byť pomerne vysoká. Zoženiete ho v špecializovaných predajniach. Našťastie tento olej môžete pripraviť aj v pohodlí svojho domova -a za zlomkovú cenu!

 Olej z orgovánu

Aby ste mali istotu, že váš olej bude mať liečivé účinky, je potrebné ho natrhať mimo mesto, priemyselnej oblasti či prašné cesty. Zamierte do prírody. Na prípravu orgovánového oleja budete potrebovať:

  • čerstvé kvety orgovánu,

  • rastlinný olej bez zápachu,

 

  • 1 litrovú nádobu s vekom,

  • čistú gázu.

 

Postup prípravy:

Opatrne otrhajte všetky maličké kvety od stoniek. Môžete nimi plniť pripravenú nádobu s vekom. Olej zahrejte na teplotu 40 ° C a nalejte ho na kvety, ktoré ste umiestnili do nádoby. Kvety by mali byť úplne potopené. Potom nádobu uzavrite vekom a nechajte dva dni odstáť. Potom olej sceďte cez jemné plátno – kvety orgovánu dobre vyžmýkajte. Potom olej znova zohrejte a pridajte čerstvý podiel kvetín. Opäť nechajte vylúhovať. Opakujte postup, kým nedostanete dostatok vonných olejov.

Akým spôsobom sa olej z orgovánu používa?

Týmto olejom si môžete potierať čelo alebo hrudník, ak máte migrénu, zimnicu. Olej zo orgovánu sa skvele hodí k masážam boľavých kĺbov, ktoré vznikli v dôsledku reumatizmu a iných chorôb pohybových orgánov. Olej môžete pridať aj do rôznych krémov, šampónov a kondicionérov – získate tým nielen voňavejšie kozmetiku, ale aj cenné látky, ktoré vám môžu pomôcť k krajšiemu vzhľadu.

Ďalšie použitie oleja

Orgovánový olej je vhodné použiť aj na liečbu vyrážky, spálenia slnkom, drobné rezy a škrabance a ďalšie kožné ochorenia, ako je hnisavé akné, akné a ďalšie. Tento olej môžete pridať aj k svojim čistiacim prostriedkom – pri upratovaní potom prevoniate celý svoj byt či dom jeho nádhernou vôňou! Tento olej lieči bronchitídu, nachladnutie, bolesť v krku, chrípku, používa sa pri inhalácii. Orgovánový olej ďalej zmierňuje stres a všetky druhy nervových porúch, zvyšuje sexuálnu túžbu u žien a mužov.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

You Might Also Like