Pozor! Vírus koronavírusu prežíva na kupovanej zelenine a ovocí! Takto sa ho zbavíte.

Po príchode z obchodu by ste každý jeden kus mali poriadne umyť horúcou vodou a mydlom.

 

Ovocie a zelenina v obchodoch a zelovococh ide z rúk do rúk. Toto oddelenie tak patrí k vysoko rizikovým miestam pre nákazu novým koronavírusom, tvrdí špecialista na infekcie Timothy Newsome z austrálskej univerzity.

Vírus SARS-CoV-2 môže bez problémov prežívať na povrchu ovocia aj zeleniny, píše portál Daily Mail. Najlepšou obranou pred nákazou je tak každý jeden kus ovocia a zeleniny poumývať horúcou vodou a mydlom. Ovocie a zeleninu je možné umyť aj 70 percentným alkoholom.

Ak by ste však s bežným, ale poriadnym opláchnutím neboli spokojní, ponúka Benningová ďalšie možnosti, ktoré zaberú trochu viac času, ale sú efektívne:

1. Pripravte si desaťpercentný soľný roztok, do ktorého na 20 minút ponoríte ovocie alebo zeleninu. Po vybratí z roztoku potraviny opláchnite tečúcou vodou a utrite papierovými utierkami.

2. Pripravte si 20-percentný octový roztok a postupujte rovnako ako so soľným roztokom.

3. Zeleninu či ovocie lúpte, pokiaľ je to možné. Avšak týmto opatrením strácate vitamíny a minerály, ktoré väčšina ovocia a zeleniny uschováva práve pod šupkou.

 

„Musíme počítať s tým, že každý jeden povrch je potenciálne znečistený a rovnako ako u iných povrchov, aj tu existuje riziko,” uviedol Newsome. Nie je to ale také vysoké riziko ako nákaza z človeka na človeka. Je ale dôležité mať to na pamäti pri každom nákupe.

Pred tým, ako sa potraviny dostanú do supermarketov, manipuluje s nimi mnoho ľudí. Problémom tiež je aj to, že mnoho nakupujúcich si ovocie a zeleninu vyberajú a jednotlivé kusy vracajú späť. V prípade, že nemajú ochranné rukavice, existuje možnosť prenosu vírusu.

Nemali by sme sa spoliehať iba na tepelnú úpravu. Okamžite po príchode domov dezinfikujte svoje ruky, ale aj ovocie a zeleninu, prípade povrchy ďalších potravín. Okrem mydla a vody môžete použiť roztok kyseliny citrónovej alebo octový roztok. Následne ovocie a zeleninu vysušiť.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

PRIDAJTE SA K NÁM!

You Might Also Like