POZOR! Nová DESIVÁ pliaga: LIETAJÚCE KLIEŠTE! Môžu spôsobiť zápal srdca.

Akoby nestačili bežné kliešte, ktoré sa na nás prisajú po prechádzke v lese či dokonca v parku pred panelákom! Najnovšie už útočia zhora! Krvilačný lietajúci kliešť je vlastne kuklorodka jelenia, ktorá však nie je o nič menej nebezpečná!

Možno sa vám už stalo, že si len tak vykračujete po lese a zrazu vám na pleci či niekde inde pristane malý chrobáčik. Mávnete rukou a čakáte, že odletí, ale nejako sa mu nechce. Chcete ho zo seba striasť, no nielen že to nejde, ale sadajú si na vás ďalší!

Pozor, štípu!

S lietajúcimi kliešťami sa už stretol aj entomológ Vladimír Janský. „Sú to parazity teplokrvných živočíchov a hlavne lesnej zveri. Tiež sa mi dosť často stávalo, že som sa s nimi stretol, keď som chodil po lese, hlavne na miestach, kde sa zdržujú jelene, diviaky, srnky, v tých miestach sú a nalietavajú aj na ľudí. Štípe to, má to také háčiky, pazúriky na nohách, behá to po tele a ťažko sa to odstraňuje,“ vysvetlil.

 

Hrozí ťažký zápal!

Na rozdiel od kliešťa vás táto potvora síce nenakazí boreliózou alebo encefalitídou, ale môže spôsobiť bartonellu alebo tularémiu. Po jej uštipnutí vám miesto na koži sčervená a môže nepríjemne svrbieť. No nielen to! Ak by bol parazit nakazený bartonellou, spôsobí zápal na koži a u ľudí s oslabenou imunitou môže dokonca vyvolať aj zápal srdcového svalu! Pri tularémii vám zase miesto uhryznutia zhnisá a vytvorí sa bolestivý vred.

Odhadzuje krídla

Táto potvora je síce podobná kliešťovi, no patrí medzi dvojkrídlovce, teda muchy. Má veľkosť 5 až 6 milimetrov a je hnedastej farby. Zaujímavosťou je tiež fakt, že keď sa kuklorodka uhniezdi na svojom hostiteľovi, stráca krídla. Tie má len z toho dôvodu, aby naň mohla priletieť. Potom sa už do svojej obete zaryje svojimi háčikmi.

V lese sa chráňte

Počúvajte teda rady lekárov, ktorí odporúčajú chodiť do lesa v dlhých rukávoch a nohaviciach. Hlavu by ste si mali chrániť šiltovkou alebo klobúkom. Nezabúdajte ani na účinný repelent. Ak vás už lietajúci kliešť napadne a uhryznuté miesto na koži nezmizne ani po niekoľkých dňoch, radšej navštívte lekára.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like