Pozor! Nepodceňte týchto 9 príznakov blížiacej sa mŕtvice…

Mŕtvica je celosvetovo jedna z najčastejších príčin smrti, preto budeme v tomto článku hovoriť o ich najčastejších varovných príznakoch.

 

Najprv by ste mali vedieť, že existujú dva hlavné typy mŕtvice: ischemická a hemoragická. Ischemické mŕtvice sú častejšie a sú spôsobené zúžením alebo zablokovaním mozgových tepien, čo vedie k výraznému zníženiu prietoku krvi. Hemoragické mŕtvice sú vzácnejšie a sú spôsobené krvácaním do mozgu.

Cievna mozgová príhoda nastáva, keď sa cieva, ktorá nesie kyslík sa živinami do mozgu zablokuje. Keď k tomu dôjde, do mozgu sa nedostane okysličená krv a postupne začnú odumierať mozgové bunky. A teraz sa s najväčšou pravdepodobnosťou pýtate – aké sú dôsledky mŕtvice? Mozog je extrémne zložitý orgán, ktorý riadi funkcie celého tela a jeho poškodenie znamená vážny zdravotný problém. Ak sa totiž do oblastí, ktoré ovládajú určité telesné funkcie (reč, zrak, chôdza …) nedostane okysličená krv, môže to ovplyvniť ich správne fungovanie.

 

Preto je veľmi dôležité čo najskôr identifikovať varovné príznaky cievnej mozgovej príhody a prípadne vyhľadať lekársku pomoc, aby ste znížili riziko vážneho poškodenia mozgu. To môže pomôcť znížiť riziko úmrtia alebo zdravotného postihnutia a zlepšiť vaše šance na zotavenie. Lekári hovoria, že príznaky sa môžu u ľudí líšiť v závislosti od typu mŕtvice, časti postihnuté mozgu a stupni postihnutia.

Medzi najbežnejšie patria nasledujúce:

čkanie
bezvedomie
závraty
dýchacie problémy
halucinácie
epileptické záchvaty
dočasná strata videnia
citlivejší sluch
bolesť hlavy

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: feelhealthylife.com

You Might Also Like