POZOR! K Slovensku sa blížia agresívne sršne z Ázie: : Obeť prenasleduje a potom bodne!

Podľa odborníkov mieri do Česka extrémne nebezpečný druh sršňa z Ázie. Niekoľkokrát bol videný v Nemecku a by mohol byť už 150 až 200 kilometrov od českých hraníc. Entomológovia upozorňujú, že agresívny hmyz môže narobiť veľké problémy najmä včelárom.

 

Oproti sršňovi, ktorého poznáme z našich končín, je ten ázijský oveľa nebezpečnejší. Sršeň obyčajný útočí na človeka len v prípade ohrozenia, nakoľko sršne z Ázie útočia aj vtedy, keď je človek v blízkosti ich hniezda.

Svoju obeť dokonca prenasledujú, kým ju nedostihnú. Potom útočia a bodajú. Ázijský sršeň sa prvýkrát objavil vo Francúzsku v roku 2004 a odvtedy sa šíri celou Európou. Počas prvých rokov sa šíril rýchlosťou 100 kilometrov za rok. Rýchlosť expandie sa však znížila, no i tak hrozí, že sa v najbližších rokoch dostane do Českej republiky.

“Druh sa stále šíri na východ a na sever. Predpokladám, že v súčasnej dobe bude už v Bavorsku. Odhadujem tak 150 až 200 kilometrov od našich hraníc, možno aj bližšie,” prezradil pre Blesk.cz entomológ Jakub Straka.

Najväčšie nebezpečenstvo hrozí včelárom a ich včelám, pretože sršeň ázijský je dravec a včelstvo napáda vo veľkom. Podľa ďalších informácii by situáciu mohla pomôcť vyriešiť silná zima, ktorú by populácia nebezpečného ázijského hmyzu nemala prežiť.

Jed ázijského sršňa je zmesou látok s nízkou, strednou aj vysokou molekulárnou hmotnosťou. Obsahuje najmä peptidy a proteíny s enzymatickou funkciou. Peptidy sú podobné melitinu zo včelieho jedu. Po bodnutí môže u zasiahnutých ľudí dôjsť k ťažkej alergickej reakcie. Prichádza opuchy, nevoľnosť a za istých okolností aj smrť.

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like