Poznáte rakovinu hrubého čreva alebo jej prejavy? My vám povieme, ako sa jej vyhnúť!

Čo je vlastne rakovina hrubého čreva? Je to nádorové ochorenie, ktoré na Slovensku postihuje čoraz viac ľudí. Vyšetrenie prebieha prostredníctvom kolonoskopie, ktorá zisťuje polypy. Polyp je výrastok spojený so sliznicou a môže byť kdekoľvek v tráviacom trakte.

 

Rakovina hrubého čreva môže byť dedičná. Jej výskytu v takom prípade, bohužiaľ, nedá. No môže sa vyskytnúť aj u ľudí so zlou životnou správou. Túto chorobu, rovnako ako mnohé iné, ovplyvňuje strava, alkohol, dostatok pohybu, či fajčenie.

Medzi jej príznaky patria: bolesti brucha, krvácanie zo zažívacieho traktu, poruchy vyprázdňovania – striedanie zápchy a hnačky, únava, slabosť, anémia – z dôsledku krvácania.

 

Prvým dôležitým spôsobom, ako sa tejto zákernej choroby vyhnúť, je správne stravovanie. Strava musí byť vyvážená. V tele je potrebné mať dostatok sacharidov aj vitamínov. Za najvýživnejšiu sa považuje brokolica, zeler alebo zemiaky. Netreba zabúdať ani na potraviny, ktoré obsahujú antioxidanty, vitamín C, E. Obmedziť by sa malo maškrtenie.

Správnej funkcii čriev môžu napomáhať aj probiotiká. Na to, aby organizmus pracoval správne potrebuje napríklad aj mliečne výrobky a vlákninu, ktorá je v nich obsiahnutá. Pretože je to práve vláknina, vďaka ktorej prebiehajú v tele procesy vylučovanie.

Pohyb je tiež dôležitou súčasťou správnej funkcie tela. Cvičenie prospieva svalom, srdcu, pľúcam. No podporuje aj činnosť hrubého čreva, ktorá je taká dôležitá. Preto pohyb nikdy nie je na škodu. Stačí dlhšia prechádza alebo ísť schodami namiesto výťahu.

Či sa nám to páči alebo nie, psychika je tiež dôležitý faktor nášho zdravia. Stres ľudskému zdraviu vie narobiť poriadnu šarapatu. Je dôležité udržať sa v pohode, aj keď je to niekedy ťažké. Stres negatívne pôsobí aj na tráviaci systém. Jóga môže byť skvelým nástrojom, ako sa tohto nepriateľa zbaviť. Psychické zdravie je napokon rovnako dôležité, ako to fyzické.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like