Potraviny a pokrmy, ktoré pomáhajú proti stresu. Ako bojovať jedlom proti stresu?

„Ste to, čo jete“ je populárne príslovie, ktoré má v sebe skrytú hlbokú pravdu. Treba jesť veľa druhov potravín, aby ste vyhoveli požiadavkám svojho tela.

Nikto nemôže povedať, že mu jeden jediný pokrm dodá všetky nutričné ​​hodnoty, ktoré potrebuje. Takmer všetci známi odborníci na výživu tiež tvrdia, že možno povedať: „Povedz mi, čo ješ a ja ti poviem, kto si.“

Ale s tak nabitým každodenným programom je dosť ťažké nedostať sa do stresu, že? Takže dnes sa pozrieme na jedálniček, ktorý vám proti stresu pomôže.

Ako bojovať jedlom proti stresu?

Zelený čaj: Zelený čaj vás príjemne naladí. To nie je vtip. Japonská štúdia vykonaná na viac ako 40 000 ľudí rôzneho veku, pohlavia, BMI, anamnéz, s rôznym prístupom k alkoholu a fajčeniu preukázala, že ľudia konzumujúci najmenej 5 šálok zeleného čaju denne prežívajú o 20% menej stresu ako ostatní.

Celé zrná: celé zrná zvyšujú hladinu upokojujúceho serotonínu. Serototnin je neurotransmiter, ktorý hrá hlavnú úlohu v prenose nervových vzruchov. Existuje nespočetné množstvo druhov, z ktorých môžete vyberať, napríklad ovsené vločky, quinoa, divoká ryža a pod.

Huby: Huby sú bohaté na selén a tiež sú jediným vegánskymi zdrojom prírodného vitamínu D, čo je kľúčová živina, ktorá bojuje proti depresii a zvyšuje náladu.

Horká čokoláda: Konzumácia niekoľkých dielikov horkej čokolády denne po dobu dvoch týždňov znižuje hladinu stresových hormónov, potvrdila to nedávna štúdia.

Obsahuje horčík, ktorý zmierňuje príznaky PMS, ako sú kŕče, depresie, podráždenosť, únava atď. Najmä antioxidanty v nej obsiahnuté zlepšujú krvný obeh, takže každá bunka vášho tela dostane vyššiu prídel kyslíka i živín.

Zázvor: Zázvor obsahuje antioxidant, ktorý bojuje proti škodlivinám v našom tele. Tie vedú k psychickej i fyzickej záťaži, vrátane bolestí hlavy.

Zázvor tiež môže pomôcť od cestovnej nevoľnosti, dýchacích ťažkostí, podráždenie žalúdka a menštruačných bolestí.

Avokádo: Avokádo je bohaté najmä na draslík, má dvakrát vyšší obsah, ako napríklad banány. Jedinú vec, na ktorú si musíte dávať pozor je fakt, že má vysoký obsah tuku.

Špenát: Nedostatok horčíka môže viesť k únave, podráždenosti, stresu a poruchám trávenia. Špenát je skvelým zdrojom tohto prvku. Ďalšími významnými zdrojmi sú losos, sójové bôby, vlašské orechy a pod.

Pomaranče: Asi každý vie, že pomaranče sú známe vďaka vysokému obsahu vitamínu C, ktorý nielen posilňuje náš imunitný systém, ale obmedzuje hladinu stresového hormónu kortizolu.

Ostatné zdroje bohaté na tento vitamín sú napríklad brusnice, čučoriedky a maliny.

Omega-3 mastné kyseliny : Ak máte dostatočný príjem týchto zdravých tukov, môžu vám pomôcť pri vyrovnávaní hladiny stresových hormónov a zmenám nálady.

Vyskúšajte napríklad tučné ryby dvakrát týždenne alebo si pridávajte ľanové semienko do šalátov.

Zdravá strava vám pomôže zbaviť sa stresu a udržať si dobrú náladu i zdravie. A navyše bez liekov.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like