Pomoc od rôznych bolestí: chladivý alebo teplý obklad?

Akútna bolesť spôsobuje vážne problémy a nepokoj. Môže sa prejavovať takmer kdekoľvek – trpíme migrénami, svalovými kŕčmi, bolesťami svalov, bolesťami krčnej chrbtice a pod. Všetci sme tiež oboznámení s rôznymi obkladmi, ale je ťažké ich používať, keď nevieme, na čo sa presne ktorý hodí. Tu je niekoľko tipov, ako spoznať, či použiť chladivý alebo teplý obklad.

Chladivý obklad

Ľad upokojuje poškodené tkanivo a spomaľuje prietok krvi pri zranení, tiež znižuje opuch, zápal a reguluje bolesť. Ľadovanie je vhodné pri migrénach, zraneniach, vyvrtnutí a ďalších úrazoch, ktoré môžu nastať pri športe, páde či zdvíhaní ťažkých bremien.

Terapia chladom je tiež vhodná pri liečbe zranení vzniknutých v dôsledku nadmernej záťaže alebo pri chronických bolestiach športovcov.

Obklad prikladajte najdlhšie na 20 minút v kuse, pričom kontrolujte každých päť minút, aby ste sa uistili, že koža nie je popálená (začervenaná alebo s pľuzgiermi).

Ako ľad použiť? Môžete použiť obyčajný ľadový obklad, ale aj vrecúško mrazeného hrášku alebo ľadové kocky. Nikdy však neklaďte priamo na kožu, ale vždy najprv zabaľte do vlhkého uteráka.

Medzi jednotlivými chladivými procedúrami čakajte vždy aspoň 1 hodinu. Tiež si môžete naplniť vedro vodou a ľadom a pripraviť si tak „ľadový kúpeľ“ pre ruky či nohy. Ľad sa používa v prvých 24 až 72 hodinách po úraze.

Teplý obklad

Teplo podporuje uvoľnenie svalov a môže tiež rozširovať rozsah pohybu. Otvára cievy a zvyšuje prietok krvi, pomáha zmierniť bolesť. Je skvelé, ak potrebujete uvoľniť stuhnuté kĺby a svaly.

Tiež uľavuje od chronických bolestí. Vždy počkajte 48 až 72 hodín, až potom zvážte terapiu teplom. Ak ste na pochybách, použite ľad.

Opäť platí, že obklad môže byť na koži iba 20 minút v kuse. Nikdy si s obkladom neľahnite, aby ste nezaspali a nepopálili sa. Tiež teplo neaplikujte priamo na kožu, použite vždy tenký uterák.

Ako teplo aplikovať? Môžete použiť tepelné vrecúška, vrecia s pšenicou, fľaše horúcej vody alebo elektrické ohrievače a priložte ich na boľavú oblasť.

Bolesť v krku

Chlad pomáha znížiť zápal a znižuje bolesť. Nasypte nadrtené kocky ľadu do igelitového vrecka, zabaľte do tenkého uteráka a priložte na krk. Nechajte pôsobiť asi 15 minút.

Tento liek používajte každé dve až tri hodiny po dobu prvých 2 dní. Ak máte opuch, použite tiež teplé obklady, pretože tie znižujú opuchy súvisiace so zápalom.

Riešenie: Chlad na zápal a teplo na opuch

bolesť hlavy

Bolesť hlavy je častým problémom, ale typy bolesti sa líšia. Pokiaľ máte pulzujúcu bolesť, použite ľadovú terapiu. Do bavlnenej handričky zabaľte niekoľko kociek ľadu a v intervaloch prikladajte na hlavu.

Pri bolestivých kŕčoch funguje dobre vlhké teplo, ktoré prestupuje pórmi na čele a upokojuje bolesť. Jednoducho namočte handričku do teplej vody a priložte na čelo.

Riešenie: Chlad na pulzujúcu bolesť a teplo na bolestivé kŕče hlavy

Bolestivé kŕče nôh

Kŕče nôh sú spôsobené akumuláciou kyseliny mliečnej a terapia teplom ju môže zredukovať. Horúci kúpeľ skvele funguje. Potom je vynikajúca studená sprcha, aby sa stiahli póry na koži.

Riešenie: Horúci vodný kúpeľ na svalové kŕče

Podvrtnutie

Podvrtnutie alebo natrhnutie väzov v kĺboch, ako sú ramená, lakeť, zápästie, kolená či členky? Na výron vám pomôže ľadová masáž, pretože znižuje zápal a tiež pomáha znecitlivieť bolesť. Kocky ľadu zabaľte do tenkej bavlnenej tkaniny a jemne masírujte postihnuté miesto.

Riešenie: Chladivá masáž

bolesť zubov

Často vás od zubov tiež bolí celá čeľusť? Žuvanie klinčekov pomáha zmierniť bolesť zubov, od bolestí čeľustí vám ale neuľaví. Ľadom zabaleným do tenkej bavlnenej tkaniny masírujte čeľustnú oblasť niekoľkokrát denne.

Riešenie: Chladivý obklad

menštruačné bolesti

V tomto prípade vám pomôžu teplé obklady, pretože teplo uvoľňuje svalové kŕče. Horúca voda pomáha k zmierneniu menštruačných bolestí vnútorne i zvonka, preto môžete teplú vodu piť aj prikladať na podbruško teplé obklady.
Riešenie: Pitie teplej vody alebo teplé obklady

bolesti chrbta

Bolesť chrbta je častým problémom a teplý kúpeľ alebo horúci obklad môžu pomôcť.

Riešenie: Horúci vodný kúpeľ

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like