Pohroma v Chorvátsku! Roje komárov robia zo života peklo

Chorvátsko terorizujú premnožené komáre. Obyvatelia postihnutých oblastí sú zabarikádovaný vo svojich domoch, a keď nemusia, von nevychádzajú. Podľa mnohých je boj s premnoženým hmyzom stratený. Situácia je skutočne kritická, chorvátska vláda dokonca zvažuje hmyz likvidovať spôsobmi, ktoré sú proti zákonom Chorvátska aj Európskej únie! 

V okolí východochorvatského Osijeku sa usídlili komáre. Miliardy komárov. Človeka by ste vonku v týchto dňoch stretli len ťažko. Všetci sa schovávajú vo svojich domovoch a von vychádzajú, len keď idú do práce, alebo si nutne niečo potrebujú zariadiť. Stačí totiž pár minút vonku a človek schytá stovky bodnutí.

Komáre sú nezastaviteľné. Nezbrzdí ich oblečenie ani siete v oknách, spôsob, ako bodnúť človeka, si nájdu vždy. Ako keby boli odolní aj proti postrekom, ktorými sa ich počty snažia znížiť chorvátske úrady.

„Nemôžeme vychádzať z domu, nedá sa tu žiť! Nič také som za 34 rokov života nezažil, „ povedal Ivan Zgrebec z obce Josipovac neďaleko Osijeku spravodajskému serveru 24sata.hr.  „Používame repelenty a insekticídy, všade máme ochranné siete, ale komáre sa do domu rovnako dostanú. Najhoršie je to pre deti. Neviete si to predstaviť, sme úplne bezmocní. Tie komáre sú ako zmutované! „ Povedal zúfalý Ivan.

Svojim trom deťom kúpil záhradný bazén, lenže sa v ňom kvôli komárom nikto nemôže kúpať. Obyvateľom zamorenej oblasti aj tie najjednoduchšie činnosti robia obrovské ťažkosti. „Ráno, keď ideme do práce, musíme z domu do auta utekať. Z práce sa potom vraciam k domu, ktorý je kompletne pokrytý komármi. Nerozumiem tomu. Bodajú nás aj cez oblečenie. „

Ľudia sa snažia proti obťažujúcemu hmyzu brániť, ako sa dá. Vonku chodia s ochrannými moskytiérami cez hlavu, nosia dlhé nohavice a rukávy, čo samo o sebe nie je v teplom Chorvátsku príjemné. Podľa Ivana je to ale rovnako zbytočné, komáre bodajú aj cez oblečenie. Jar bola v regióne neobvykle daždivá, neďaleko Osijeku sa navyše nachádza národný park Kopački, ktorý je už tradičným rodiskom veľkého množstva komárov.

„Na komárov sme zvyknutí, jeden z mestských festivalov má dokonca komára za maskota, ale tento rok je situácia neúnosná. Počas 15 minút vonku vás komáre bodnú približne 100x! Chorvátska vláda dokonca plánuje oblasť striekať insekticídmi z lietadiel, čo je v rozpore s chorvátskymi aj európskymi zákonmi. Hrozí však, že komáre budú šíriť choroby, „ popísal situáciu užívateľ sociálnej siete Reddit, ktorý v zamorenej oblasti žije.

Situácia je tak vážna, že niektorí ľudia chodia do práce vo včelárskej kombinéze. Úrady sa snažia populáciu hmyzu znížiť postrekmi, počty komárov sa ale nijako výrazne nemenia. „Takto to vyzerá vo Višnjevaci dve hodiny po použití postreku proti komárom,“ napísal Robert Curika na facebook k videu, ktoré zachytáva komármi rojacich sa u pouličného osvetlenia.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: blesk.cz

You Might Also Like