Podľa lekárov súvisí s koronavírusom ďalšia smrteľná choroba. Vyskytuje sa hlavne u detí!

Photo essay from the University Hospital of Bordeaux. Cardiologic hospital of Haut-Leveque. Department of resuscitation. Ventilation after a cardiac surgery. The child has been operated for a transposition of the great vessels (isolated ventriculo-arterial discordance)., Image: 42273981, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: OTO / CHU BORDEAUX / BSIP / Profimedia

Nielen koronavírus môže byť hrozbou pre deti. Britskí lekári sa desia nového vírusu, ktorý zrejme súvisí s nákazou Covid-19. Správa o takomto prípade sa prvýkrát objavila na začiatku apríla.

 

Najmenej 12 britských detí postihli zdravotné komplikácie, ku ktorým patrila vyrážka po celom tele, vysoké horúčky a začervenané očné bielko. Tamojší lekári hovoria o kombinácii Kawasakiho choroby a syndrómu toxického šoku.

Záhadné ochorenie, ktoré sa dáva do súvislosti s koronavírusom, sa tento týždeň objavilo na titulných stránkach zahraničných médií potom, čo britskí lekári dostali naliehavé upozornenie na jeho vplyv na deti. Najmenej 12 britských detí je nakazených  touto chorobou.

 

Medzi jeho najviditeľnejšie prejavy patrí začervenaná vyrážka, ktorá na pohľad pripomína popáleniny od slnka či potné škvrny, ktorých povrch sa dokonca môže aj lúpať. Viditeľné sú tiež silne začervenané oči, jazyk a pery a vysoká horúčka. Pridávajú sa tiež závraty, ťažkosti s dychom a zmätenosť. V súvislosti s prípadom zo začiatku apríla sa objavil ďalší, ktorý je považovaný za prípad rovnakého ochorenia súvisiaceho s Covid-19.

Šesťmesačnému dievčatku, ktorej testy potvrdili koronavírus, bola zároveň diagnostikovaná a liečená Kawasakiho choroba (KD). V správe zverejnenej v odbornom periodiku Hospital Paediatrics autori pod vedením Veen Jonesovej napísali: “Pokiaľ je nám známe, jedná sa o prvý popísaný prípad KD so súbežnou infekciou Covid-19. Červené oči sú kľúčovým príznakom Kawasakiho choroby.”

Dieťa bolo prvýkrát prijaté do nemocnice kvôli vysokej horúčke. Štyri dni po prijatí však začalo dievčatko prejavovať známky Kawasakiho choroby, vrátane vyrážky a červených očí. Piaty deň bola pozitívna na Covid-19.

Na základe týchto zistení vedci vyzývajú lekárov, aby si viac uvedomili možnú súvislosť medzi KD a koronavírusom. Kawasakiho choroba pritom môže viesť až k zápalu ciev, ktoré privádza krv do srdca.

 

“Táto informácia môže slúžiť ako užitočný odkaz pre ďalšie kliniky starajúce sa o pediatrických pacientov postihnutých Covid-19, pretože porozumenie vzorcom klinickej prezentácie sa neustále vyvíja. Ďalší popis klinického priebehu pediatrických pacientov s diagnózou Covid-19 zostáva nevyhnutný, najmä vzhľadom na potenciálnu súvislosť s KD, “popísali autori spravy.

Kým lekári po celej Veľkej Británii boli cez víkend upozornení na túto chorobu, zostáva nejasné, či sa s istotou týka Covid-19. Zatiaľ čo niektoré z detí so syndrómom boli pozitívne testované na koronavírus a u niektorých sa špekulovalo, že ho v prekonali minulosti, u iných to tak nebolo.

 

Profesor Stephen Powis z britskej Národnej zdravotníckej služby uviedol, že je príliš skoro na to, aby bolo možné povedať, či existuje súvislosť medzi touto chorobou a koronavírusom. Hlavný lekár Chris Whitty však uviedol, že spojenie je úplne evidentné.

 

zdroje:

cornwalllive.com

mirror.co.uk

 

 

You Might Also Like