Po tom, ako sa dočítate, čo všetko dokáže ananás spraviť, ho už nikdy nebudete chcieť prestať jesť!

Ananás je skvelou prevenciou proti rakovinotvorným bunkám a antioxidantom. Obzvlášť najlepšie prospešný pre ženy, keďže obsahuje látky, ktoré obnovujú pokožku a navrátia jej pružnosť. Toto je najviac viditeľné na ženských prsiach, ktoré vekom strácajú tvar. Fajčenie, nadmerné množstvo alkoholu a kávy môže tento problém zhoršovať, ale ananás dokáže robiť s vaším telom zázraky a výsledky si rýchlo všimnete.

 

Vyskúšajte tento ananásovy smoothie a spoznajte novú chuť zdravia 🙂

1 šálka nadrobno nakrájaného ananásu

1/4 šálka ananásovej šťavy

1/2 šálky jogurtu

1/4 šálky vody

3-4 kocky ľadu

Všetko spolu hodíte do mixéra a rozmixujete. Podávajte ráno alebo po športovom výkone.

Zdravé účinky ananásu:

Artritída: Keď ide o zdravotné výhody, ananás je zdravý vďaka jeho schopnosti znížiť zápal kĺbov a svalov, hlavne takých, ktoré sú spojené s artitídou, chorobou, ktorá postihuje niekoľko miliónov ľudí na celkom svete. Obsahuje vzácny enzým, bromelaín, ktorý dokáže rozložiť zložité proteíny, má aj dôležité protizápalové úžitky. Tento enzým dokáže zredukovať príznaky artritídy.

Krvný obeh: Okrem prospešných vlastností draslíka, vám ananás poskytne zásoby medi, ďalšieho potrebného minerálu, ktorý sa zúčastňuje mnohých procesov v tele, pomáha aj pri tvorbe červených krviniek. Vysoké množstvo červených krviniek zvyšuje zásoby kyslíka v rôznych orgánoch a umožňuje ich optimálne fungovanie.

Oči:  Áno, vidíte to správne, jeden zo životne dôležitých orgánov pre život. Ananás je spojený s prevenciou pred typickými očnými problémami, ktoré vekom prichádzajú. Ananás obsahuje betakarotén, ktorý slúži ako predísť pred makulárnou dekeneráciou. Postihuje najmä starších ľudí, takže pre dedkov a babky je to skvelým pomocníkom.

Krvný tlak: Zdroj mnohých minerálov, taktiež bohatý na draslík. Je to jeden z potrebných minerálov v tele a jeho nedostatok nie je vhodný. Draslík je potrebná zložka, ktorá uvoľnuje krvný tlak a znižuje povlak v artériach a cievach.

Imunitný systém: Jediná porcia ananásu obsahuje 130 % dennej potrebnej dávky vitamínu C, čo z neho robí jeden z najbohatších a najchutnejších zdrojov kyseliny askorbovej. Úžitky vitamínu C sú všestranné, od redukovania chorôb až po zlepšenie imunitného systému tým, že povzbudzujú  činnosť bielych krviniek, a taktiež funguje ako antioxidant proti škodlivým vplyvom voľných radikálov. Škodlivé vedľajšie produkty látkovej premeny, voľné radikály, môžu poškodiť rôzne sústavy v tele a ich činnosť, a tiež premeniť zdravé bunky na rakovinové. Vysoký obsah vitamínu C v ananáse tvorí pred týmto skvelú ochranu.

Väzivo a bunky: Napriek tomu, že tento úžitok vitamínu C sa často neberie na vedomie, zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu. Kolagén je nevyhnutný proteínový základ ciev, kože, orgánov a kostí. Vysoký obsah vitamínu C v ananáse podporuje hojenie rán, a chráni telo pred infekciami a chorobami.

Kašeľ a nádcha: Nielen, že ananás obsahuje vitamín C ale bromelaín je super prospešný pri znížení tvorby hlienov, v dýchaciom trakte pri infekcií a chorobe.

Ústa: Antioxidanty, ktoré chránia pred rakovinou ústnej dutiny, obsahujú ananás a adstringencium, ktorý posilňuje ďasná, a tým zabezpečuje zdravie zubov. ananás je často odporúčaný ako prirodná liečba pri vypadávaní zubv a krvácaniu ďasien.

Kosti: Ananás je bohatý na kalcium, ktorý pomáha k tomu aby posilnil kosti, dokonca je bohatý na mangán, ten je potrebný pre ich zdravie obnovu a rast. Jedna porcia ananásu obsahuje 70 percent dennej dávky mangánu.

Na záver iba dodáme, že bromelaín je vhodný na rozklad a trávenie ťažkých jedál ale všetkého veľa naraz škodí. Bromelaín je chemikália, ktorá môže viesť k  „predávkovaniu“ čo môže mať za následok vzniku hnačiek bolestí hlavy a zvracanie. Zistilo sa však, aby ho tehotné ženy nezjedli príliš veľa, čo by mohlo v ojedinelých prípadoch viesť dokonca až k potratu.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

healthyfoodteam.com

You Might Also Like