Vačšina z nás si zvykla spať v noci, aby cez deň mohli fungovať v bežnom živote. Existuje názor, že ak si človek zdriemne počas dňa, je buď lenivý, alebo nemá nič iné na práci. Fyziológovia však došli k záveru, že by ste nemali spať raz, ale minimálne dvakrát denne.
Povieme vám, čo je na zdriemnutí užitočné a koľko času by sme mu mali venovať. Vaše telo vám za to poďakuje!
Vedci na celom svete uskutočnili množstvo experimentov pri štúdií ľudského spánku a prišli k zaujímavému záveru. Najvhodnejšie pre zdravie a správny režim fungovania je 2-hodinový spánok uprostred dňa a kratší 4-hodinový spánok v noci. Je zrejmé, že pri našom hektickom životnom štýle je ťažké vyčleniť si 2 hodiny počas dňa na spánok. Preto je vhodnejší 6-8 hodinový nočný spánok a 15-60 minútový spánok počas dňa.
V niektorých krajinách je zvykom vydeliť si uprostred pracovnej doby 20 minút s cieľom umožniť pracovníkom zdriemnuť si. Táto metóda zvýši produktivitu, pretože krátky oddych je užitočný aj pre náš organizmus.
Výhody denného spánku
- Denný spánok vám môže zlepšiť náladu na celý deň. Zvýši sa množstvo serotonínu v tele, ktorý je zodpovedný za pocit šťastia. To vám umožní cítiť sa pokojnejšie a sebaistejšie.
- Je dokázané, že spánok počas dňa zvyšuje vašu schopnosť riadiť prichádzajúce informácie. Ak máte rušný deň a stojíte pred dôležitými rozhodnutiami, je lepšie si zdriemnuť, aby ste vedeli lepšie analyzovať situácie.
- Účinok 40-minútového popoludňajšieho spánku sa dá porovnať s konzumáciou 200 mg kofeínu. Okrem toho, že vás spánok povzbudí, maximalizujete svoju obozretnosť.
- Je známe, že Leonardo da Vinci si mohol párkrát počas dňa zdriemnuť a minimalizoval nočný spánok. Týmto spôsobom sa dá dospieť k záveru, že dramaticky zvýšil aj svoju kreativitu. Oddýchnutý človek je produktívny človek!
- Dobrý odpočinok prispieva aj k zlepšeniu pamäti. Ak si zdriemnete počas pracovného dňa, bude si lepšie pamätať dôležité informácie.
- Zdriemnutie v priebehu dňa zvýši vaše vnímanie do takej miery, ako by to bolo po bežnom nočnom spánku.
- Denný spánok vás chráni pred stresom. Umožní telu aktivovať rastové hormóny a výrazne zníži hladinu kortizolu – hormón spojený s úzkosťou, priberaním a cukrovkou.