Pite každé ráno túto vodu a vaše telo vám za to poďakuje

Kurkuma patrí medzi najužitočnejše koreniny kvôli svojim silným protizápalovým, antioxidačným a omladzujúcim účinkom. Toto úžasné indické korenie dokáže byť výborným pomocníkom pri liečbe mnohých zdravotných problémov.

Hlavnou účinnou látkou, za ktorú kurkuma vďačí veľkému množstvu svojich prínosov pre zdravie, je kurkumín. Jeho vlastnosti boli potvrdené viac ako 7000 renomovanými vedeckými štúdiami.

Z uvedeného dôvodu predstavuje pitie vlažnej vody s kurkumou jeden z najlepších medicínskych nápojov, aký môžete konzumovať.

Na jeho prípravu stačí zohriať 2 až 3 dcl studenej pitnej vody na vlažnú teplotu a potom v nej rozmiešať 1 čajovú lyžičku kurkumového prášku. Kurkuma sa nerozpustí, preto je dobré vodu vypiť hneď po zamiešaní, kým v nej prášok ešte rovnomerne pláva.

Teraz sa už poďme bližšie pozrieť na 10 prínosov pre vaše zdravie, ktoré vám pitie tejto vody prinesie.

1) Úľava od reumatických bolestí

Podľa štúdie uskutočnenej na pacientoch s artritídou, kurkumín má silnejší účinok proti bolesti ako účinná látka diclofenac (používa napríklad v kréme proti bolestiam Voltaren).

Diclofenac je nesteroidné protizápalové liečivo, často aplikované lekármi pri potláčaní reumatických bolestí kĺbov.

2) Pri cukrovke typu 2

Štúdia vykonaná na Auburnské univerzite a publikovaná v denníku Výskum biochémie a biofyziky (Biochemistry and Biophysical Research Communications) v roku 2009 demonštrovala, že doplnky stravy s obsahom kurkumínu dokážu byť veľmi nápomocné pri procese zvrátenie cukrovky typu 2.

3) Bojuje so zápalmi

Mnohé civilizačné choroby západného sveta sú výsledkom chronických zápalov.

Avšak toto korenie má natoľko silné protizápalové účinky, že zápaly potláča dokonca lepšie než mnohé štandardné lieky.

4) Zlepšuje trávenie

Pravidelná konzumácia kurkumy zlepšuje trávenie.

Tento účinok sa pripisuje tomu, že kurkuma stimuluje vylučovanie žlče a ďalších tráviacich štiav.

5) Chráni pečeň

Ukázalo sa, že kurkuma má veľmi silné ochranné efekty na pečeň. Chráni ich totiž pred poškodením toxínmi a podporuje regeneráciu pečeňových buniek.

Okrem toho, ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom bode, stimuluje tvorbu žlče a tiež spriechodňuje žlčovody. Tým podporuje zdravie a funkcie žlčníka.

6) Stimuluje mozog

Výskum ukázal, že existuje silný vzťah medzi kognitívnymi chorobami ako sú demencia či Alzheimerova choroba a zníženou úrovňou jedného druhu rastového hormónu, označovaného tiež ako mozgovo odvodený neurotrofická faktor (BDNF).

Experti však objavili, že kurkumín má pozitívny účinok na tento hormón. Udržiavaním jeho hladiny dokáže kurkuma efektívne predchádzať znižovaniu mozgové funkcie v dôsledku starnutia.

7) Alkalizuje telo

Tento druh korenia má na telo silný zásadotvorný účinok. Zásadité, respektíve alkalické prostredie je nepriaznivé pre rozvoj rakoviny, ktoré sa naopak dobre darí v prekyslenom prostredí.

V zásaditom prostredí lepšie prebiehajú aj metabolické reakcie, čo nakoniec vedie k zvýšeniu energie a zníženie únavy.

8) Podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému

Ukázalo sa, že kurkumín prečisťuje cievy a tepny. Dokáže tiež zabraňovať tvorbe krvných zrazenín.

Denník farmácie a biológie (Biological and Pharmaceutical Bulletin) publikoval v roku 2011 správu, ktorá obsahovala prevratné zistenie japonského tímu z Univerzity v Niigato.

Vedci zistili, že myši s vyvolaným autoimunitným ochorením srdca zaznamenali výrazné zlepšenie zdravotného stavu do 3 týždňov potom, čo im boli podané doplnky stravy s obsahom kurkumínu.

9) Predlžuje život a spomaľuje starnutie

Kurkuma účinne neutralizuje aktivitu voľných radikálov a potláča zápaly.

Tieto dva faktory sú považované za hlavnú príčinu poškodzovanie DNA a starnutie buniek.

10) Má protirakovinotvorné účinky 

Kurkumín je extrémne silný antioxidant, ktorý predchádza poškodzovaniu buniek. Mnohé štúdie dokonca ukázali niekoľko mechanizmov, ktorými potláča rast a delenie rakovinových buniek.

Obzvlášť cenená je jeho schopnosť neutralizovať kmeňové rakovinové bunky. Tie sú totiž najviac odolné chemoterapii a ožarovaniu a preto sa považujú za hlavnú príčinu návratu a metastázovania rakoviny po jej prvotnom ústupe.

Ako vidíte, kurkuma je naozaj univerzálna prírodná látka, ktorá účinkuje na veľké množstvo ochorení.

Pokúste sa ju preto konzumovať častejšie a vaše telo vám za to zaručene poďakuje.

You Might Also Like