Pestujte doma na balkóne zemiaky vo vzduchu bez pôdy konečne aj vy!

Ak patríte medzi priaznivcov zemiakov a rôznych spôsobov ich pestovania, určite vás tento článok zaujme. Štatisticky patria zemiaky na tretie miesto v rebríčku najkonzumovanejších plodín na Zemi, hneď po obilí a ryži. U nás na Slovensku patrí táto plodina tiež k veľmi populárnym.

V iných kútoch Zeme to však nie je tak jednoduché, napríklad v Strednej Amerike, Afrike, či Ázii, je zemiak takmer až luxusom, ktorý si väčšina farmárov nemôže dovoliť pestovať. Aspoň teda nie klasickým spôsobom …

Vedeli by ste si predstaviť pestovanie zemiakov bez pôdy, zavesené vo vzduchu? Znie to síce ako sci-fi, ale ide už o pomerne zhmotnenú predstavu vedcov z CIP (International Potato Center) – o tzv.

Aeroponické pestovanie zemiakov, kedy vrchná časť zemiakov je pripevnená vo zvislej polohe na podložke, zatiaľ čo jej korene visia v boxe pod nimi, pričom do tohto uzavretého priestoru je vyparovaná voda so živinami, ktorá tak podporuje rast zemiakov.

Tento spôsob je nielen lacnejší, ale aj efektívnejší, kedy úroda môže byť až 10x vyššia. Ak sa teda vedcom podarí dotiahnuť posledné nedostatky tejto prevratnej technológie, produkcia zemiakov okolo sveta by sa mohlo rapídne zvýšiť. A to je predsa dobré, že?

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like