Originálne a prírodné hnojivá pre vašu záhradu

Pomaly sa blíži jar a s ňou aj prvé práce na záhrade – kontrola záhonov a príprava pôdy na jarný osev.

Zdravá a kvalitná pôda potrebuje vyváženú kombináciu prvkov. Každý z nich má kľúčovú úlohu v rôznych procesoch svojho systému.

Prinášame niekoľko nápadov, ako pre jej kvalitu využiť niektoré „zvyšky z domácnosti“.

Kávová usadenina

Obsahuje veľké množstvo dusíka, horčíka, draslíka, fosforu a vápnika. Tieto minerály podporujú rýchlejší rast rastlín. Vďaka nej ochránite rastliny pred mravcami, chrobákmi a ďalšími škodcami. Naopak nalákate dážďovky, ktoré vám nádherne ľahko skypria pôdu. Môžete ju využiť nielen pre hlinu izbovú, ale aj vonkajšiu. Dobrým prínosom bude pre hortenzie. Prisypať ju môžete tiež k semienkam mrkvy, rýchlejšie porastie.

POZOR – iba tú bez cukru či umelého sladidla.

Čaj

Do kvetináča zahrabte, tesne pod povrch, niekoľko vrecúšok (podľa veľkosti nádoby). Dusík, ktorý je v čaji obsiahnutý, pôsobí ako hnojivo. Je dobré ich po týždni vybrať a vymeniť, mohli by začať plesnivieť. Ako hnojivo ho ocenia rastliny, ktoré majú rady kyslejšiu pôdu (ruža, paprade). Ak sáčky položíte na drenážne otvory v kvetináči, pomôžu tu udržať vlhkosť. Čajové lístky, budú fungovať aj ako odpudzovače hmyzu.

Ak chcete používať čajové vrecúška, nesmú byť vyrobené z polypropylénu.

 

Banánové šupky

Majú vysoký obsah vápnika, fosforu a draslíka. Môžete ich pridať do kompostu, zahrabať do pôdy k rostinám alebo namlieť, usušiť a používať k prihnojovaniu.

Vaječné škrupiny

Obsahujú vápnik. Ak ich rozdrvíte a prisypte do pôdy okolo rastlín, budú fungovať nielen ako hnojivo, ale odradíte nimi aj slimáky. Pridajte ich do kompostu a vďaka obsahu vápnika vám pomôžu znížiť jeho kyslosť.

You Might Also Like