Odstráňte kyselinu močovú z kĺbov a zbavte sa dny s týmito 8 prírodnými receptami!

V prípade, že vaša strava obsahuje vysoké množstvo látok nazývaných puríny, nastane zvýšená kyselina močová v krvi, ktorá následne vytvára v kĺboch kryštály. Takéto kryštály potom poškodzujú výstelku kĺbov, dochádza k zápalom a prudkým, priam neznesiteľným bolestiam. Ide o formu artritídy, ktorú nazývame choroba dna…

Dna postihuje obvykle starších ľudí, ktorým spôsobuje často skľučujúce bolesti, ktoré im znemožňujú realizáciu i tých najbežnejších aktivít. Choroba dna môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, kde sa nachádzajú kĺby – palce na nohách, členky, kolená, bedrové kĺby, ramená, lakte, zápästia či členky prstov.

 

Nevhodná diéta býva najčastejšou príčinou dny, avšak na toto ochorenie môžu mať vplyv aj ďalšie faktory.

Medzi najčastejšie z nich patria:

genetická predispozícia
vysoký krvný tlak
konzumácia alkoholu
nadváha
iné závažné choroby (leukémia alebo psoriáza)
konzumácia potravín s obsahom purínov
nadmerný príjem bielkovín

Kedy sa začne kyselina močová hromadiť v krvi

Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi sa vyskytne vtedy, keď ju pečeň nestíha spracovávať na močovinu, ktorú dokážu obličky odfiltrovať a vyviesť von ako súčasť moču. K jej odbúravaniu z tela čiastočne dochádza aj prostredníctvom potu.

V prípade, že sa presiahne kapacita tela spracovať a odbúrať kyselinu močovú, dochádza najprv k jej hromadeniu v krvi a neskôr v kĺboch, kde kryštalizuje.

Ako sme už uviedli, príčinou choroby dna je najčastejšie nevhodná diéta – veľké množstvo bielkovín a purínov (mäso, pivo a niektoré druhy zeleniny, ako sú červená repa, špargľa, špenát, karfiol a strukoviny).

Dôležitá však nie je len strava, ale aj dostatočný príjem tekutín, pretože voda zohráva nezastupiteľnú úlohu pri odbúravaní kyseliny močovej z tela.

Prírodné recepty na odstránenie kyseliny močovej z krvi a kĺbov

Recept č. 1

Zo zrelých paradajok vytlačte šťavu. Pite 1,5 až 2 dcl čerstvej paradajkovej šťavy 3krát denne.

Recept č.2

Prevarte 0,5 litra vody a vložte do nej jednu cibuľu nakrájanú na plátky, 50 gramov kapusty a 3 vňate petržlenu. Na miernom ohni pod pokrievkou to povarte 30 minút.

Následne vývar sceďte a nechajte vychladnúť. Pridajte trochu citrónovej šťavy a vypite to 30 minút pred obedom.

Recept č. 3

Zmiešajte 3 polievkové lyžice sójového oleja a 3 polievkové lyžice rozmarínového oleja. Touto zmesou si masírujte postihnuté kĺby.

Recept č. 4

Vložte 1/2 cibule nakrájanej na plátky do 1 litra vody a vodu priveďte do varu. Nechajte to lúhovať 5 minút, potom vodu sceďte a nechajte vychladnúť. Uvedený odvar pite v priebehu dňa.

Recept č. 5

V odšťavovači odšťavte 1 mango, 4 mrkvy, 30 gramov jahôd a plátok ananásu. Ak nemáte odšťavovač, môžete to aj rozmixovať v mixéri s trochou vody.

Túto zmes potom vypite každé ráno nalačno. V prípade silnejších bolestí aj večer.

Recept č. 6

Vezmite jadro kukurice (bez zrniečok) a vo vode ho povarte 10 minút. Následne vodu sceďte, nechajte vychladnúť a pripravený odvar pite 3krát denne.

Recept č. 7

Zalejte 2 polievkové lyžice kvetov čiernej bazy vriacou vodou (0,5 l), prekryte pokrievkou a nechajte 10 minút lúhovať.

Následne čaj sceďte, nechajte vychladnúť, pridajte trochu medu a pite ho v priebehu dňa.

Recept č. 8

Vložte 30 gramov brusníc do 1 litra vody a povarte je 5 minút. Po dovarení vývar sceďte, nechajte vychladnúť a skonzumujte ho v priebehu dňa 3krát po 3 až 3,5 dcl.

Recept č. 9

Očistite a pokrájajte stredne veľkú uhorku, polovicu citróna, 2 cm odrezok koreňa zázvoru a 2 steblá zeleru s vňaťou. Pokrájané kúsky vložte do mixéra a rozmixujte s trochou vody, kým nezískate zmes jemnej konzistencie.

Vyrobenú zmes skonzumujte naraz ráno nalačno alebo si ju rozložte na 3 časti, ktoré skonzumujete v priebehu dňa pred jedlom. Počas dňa zmes držte v chladničke alebo si vždy pripravte čerstvú z menšieho množstva surovín.

Záver

Jeden alebo viac z uvedených receptov užívajte pravidelne každý deň alebo aspoň 3 až 4-krát týždenne do doby, kým nepominú bolesti či iné príznaky dni (opuchy a podobne).

Dávajte si tiež pozor, aby vaša diéta neobsahovala príliš purínov a bielkovín.

Kyselina močová v krvi a kryštály v kĺboch nezmiznú len tak jednoducho, ale môže to trvať nejakú dobu a potom ešte ďalší čas, kým sa tkanivá zregenerujú.

Choroba dna je dlhodobé chronické ochorenie, ktorého liečba nejakú tú chvíľu potrvá, preto majte pri nej trpezlivosť. Tá sa vám však nakoniec určite odvďačí.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like