Odhalíme vám recept na zázračné hnojivo pre vaše izbové kvety! Po tomto chytia druhý dych.

Women's hands holding geranium flower with root and soil, transplanting into new pot, fertilizer, home plant care.

Nájsť správne hnojivo, ktoré bude to pravé pre vašu pôdu či izbové rastliny, je v skutku hotová alchýmia, teda minimálne pre tých, ktorí sa tomu možno nerozumejú úplne presne. A práve na to je tu kompostovanie, ktoré spočíva v recyklovaní kuchynského odpadu, ktoré je zadarmo a pomôže aj záhrade, či už spomínaným izbovým rastlinám.

Prvým pomocníkom sú škrupiny z vajíčok. Všetky prebytočné škrupinky nechajte uschnúť na parapete pod slnečnom svetlom alebo na radiátore, pretože vysušené sú ľahšie spracovateľné v pôde a je jednoduchšie na rozdrvenie.

Pôde pomáhajú s odvodňovaním a dodávajú potrebné látky, ktoré podporujú rast a zabraňujú napríklad tvorbe hniloby. Rozdrvené škrupiny pomáhajú aj pri odplašení slimákov.

Ďalším pomocníkom pre vašu záhradu je kávová usadenina. Môžete ju pridať priamo do pôdy, pretože priamo zadržiava vodu a prevzdušňuje pôdu. Aj keď zhnije, tak aj naďalej bude dodávať dusík pre rastliny. Kávová usadenina neovplyvní pH pôdy, ak nie je vo veľmi koncentrovaných množstvách a pri kyslomilných rastlinách s ňou nemusíte šetriť.

Plesnivá usadenina je súčasťou prirodzeného rozkladu a preto sa nemusíte báť, že niečo nie je v poriadku. Ďalej môžeme pokračovať banánovými šupkami , ktoré môžeme pridať priamo do pôdy. Vďaka banánovým šupkám pridáte pôde a rastlinám vápnik, horčík, síru, fosfor, draslík, či sodík.

 

Práve pre izbovú rastlinu je najlepšia kombinácia banánovej šupky, kávovej usadeniny a niekoľko vaječných škrupín. K týmto ingredienciám pridajte vodu a poriadne rozmixujte. Vody pridajte len toľko, aby malo hnojivo tekutú formu. Pridajte ho k rastlinám a tie sa vám odvďačia zdravým vzhľadom.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like