Od výbuchu v Černobyle ubehlo 34 rokov: Bez týchto hrdinov by explózia vyhladila celú Európu

Presne pred 34 rokmi došlo na Ukrajine k nezabudnuteľnej masívnej tragédii, keď došlo k výbuchu jadrovej elektrárne Černobyľ. Štyri tisícky, alebo cez milión obetí? Odhady, koľkým ľuďom havária vzala život, sa rôznia.

 

A zostáva pravdou, že na vyššom počte mŕtvych sa podpísal Sovietsky zväz, ktorý o tragédii svetu klamal. Zároveň je však isté, že keby sa hrdinskí zamestnanci elektrárne neobetovali, povraždila by rádioaktivita celú Európu. Týmto odvážnym vďačíme za život!

Černobyľskú tragédiu, ku ktorej došlo presne pred 34 rokmi, zavinili desiatky ľudí. Od komunistického vedenia po šéfov elektrárne, tí všetci zavinili výbuch atómového jadra.

Potom sú tu ale hrdinovia, bez ktorých by havária napáchala mnohonásobne väčšie škody. Zabrániť vyhynutie celého kontinentu a zároveň na istú smrť sa ako prvý vypravili Alexander Fiodorovič Akimov s Leonidom Fedorovič Toptunov. Po stehná sa ponorili do rádioaktívnej vody a pokúšali sa obnoviť chladenie reaktora. Na cti im neuberá ani smutná skutočnosť, že na výbuchu niesli zodpovednosť. Nutné totiž podotknúť, že len s veľkou nevôľou plnili príkazy. Keby neposlúchli, s trochou zveličenia by za nich tlačidlá rovnako stlačil niekto iný. Do dvoch týždňov obaja zomreli. Nasledovala akcia stoviek hasičov, z ktorých väčšina vplyvom rádioaktívneho žiarenia tiež prišla o život. Symbolom hasičského zásahu sa stal Vasilij Ignatenko. Za dvadsať dní zomrel a s ním desiatky odvážnych kolegov. Pred pozostatkami elektrárne stojí ich pomník.

Ešte ale zďaleka nebolo vyhrané. Traja ľudia museli preplávať cez zatopenú komoru štvrtého reaktora, aby mohli vypustiť vodu nad roztaveným jadrom. Dobrovoľne sa prihlásili Valerij Bezpalov, Boris Beranov a Alexej Ananenko. Jadrový fyzik Valerij Legasov, ktorý odpratávanie škôd riadil, odhadol, že do niekoľkých rokov zomrú. K veľkému prekvapeniu všetci traja žili ešte niekoľko ďalších desiatok rokov. Práve táto operácia bola úplne kľúčová. Keby neskončila úspešne, Európa, ako ju poznáme dnes, by takmer určite neexistovala.

Tisíce ďalších ľudí potom sovietsky zväz naverboval k uprataniu trosiek zo strechy reaktora, potom ho “obalili” ocelobetonovým sarkofágom.

A hoci sa v okolí Černobylu pohybujú  turistické výpravy, elektráreň dodnes predstavuje nebezpečenstvo. Sarkofág bol síce v roku 2016 nahradený novým a silnejším, ak by sa ale zrútil, nad planétou by znovu preletel rádioaktívny oblak.

Akimov sa pokúšal obnoviť chladenie reaktora.

Trojica dobrovoľníkov musela preplávať zaplavenú komorou reaktora.

Hasič Ignatenko sa stal symbolom všetkých padlých krotiteľov požiaru.

Valerij Legasov riadil odpratávanie škôd.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like