Očkovať sa proti chrípke alebo nie? Lekári konečne dali odpoveď na otázku, ktorá rozdeľuje spoločnosť

vaccine vaccination child baby doctor injection pediatrician injecting arm health immunization hand hospital needle syringe concept - stock image

Každoročne sa na tému očkovania proti chrípke a očkovacím vakcínam strhne vlna debát a hádok. Zatiaľ čo jedni sú jednoznačne ZA očkovanie, druhí sú zaryto PROTI. Konečne povedali svoje stanovisko aj samotní lekári. 

Ak sa aspoň chvíľu zaujímate o tému očkovania a očkovacích látok, isto viete, že vakcíny sú kapitolou samou o sebe. Ich výrobcovia totiž mnohokrát investujú viac peňazí na propagáciu látok, než sa samotný výskum ich vplyvu. Dokonca niektorí z tých, ktorí tieto látky vyrábajú, nimi nedovolia zaočkovať ani vlastné deti.

Chrípka je vážne sezónne ochorenie, na ktoré môžete ochorieť raz, maximálne dvakrát ročne. Keďže ide o respiračné ochorenie, nakazení by mali oddychovať v posteli, piť dostatok tekutín a to všetko pri optimálnej izbovej teplote. Keďže každoročne sa v boji s ňou dávajú ľudia očkovať, jej vírus mutuje.

Nikto vrátane výrobcov vakcín nedokáže predpovedať, ako vírus zmutuje na ďalší rok a tak sa pri výrobe zameriavajú na minuloročnú formu. Preto sa mnohokrát stáva, že človek, ktorý sa dá zaočkovať, ochorie na chrípku do niekoľkých dní.

Minuloročná forma vírusu sa vpichuje to slepačích vajec, ktoré ho dokážu uchovať a neskôr sa tak môže použiť pri výrobe vakcíny. Slepačie bielka sú ale závažnou kontraindikáciou pre väčšinu alergikov. Okrem toho sa do vakcín pridáva aj tiomersal, čo je zlúčenina obsahujúca ortuť a je používaná ako antiseptické a antimykotické činidlo. To môžete poznať aj pod názvom Thimerosal. Ortuť pritom môže byť príčinou mnohých tráviacich či kardiovaskulárnych chorôb. Dokonca výskum pod vedením známeho imunogenetika, Dr. Hugha Fudenberga, dokazuje, že u ľudí, ktorí každoročne dostávajú očkovaciu látku proti chrípke, sa zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby až 10-násobne.

Iné výskumy zase ukázali, že vakcíny nie sú až také účinné, ako nám to výrobcovia tvrdia. V roku 2012, skupina vedcov z nezávislej organizácie Cochrane Collaboration preukázala, že účinnosť inaktivovaných očkovacích látok proti chrípke nepresahuje účinnosť placebo efektu. Očkovanie umožňuje zabrániť chrípke len u jedného dieťaťa z 28 zaočkovaných, pričom u dospelých je tento údaj ešte nižší.

„V chrípkovej sezóne zo 100 nezaočkovaných dospelých ľudí ochorelo len  2,7%, čo predstavuje 2-3 ľudí. Každodenné skúsenosti ukazujú, že v priebehu epidémie je tento počet vyšší, ale pamätajte, že iba 10% tvoria ľudia, ktorí ochoreli na sezónnu chrípku, tí ďalší trpia akútnymi respiračnými ochoreniami spôsobenými inými vírusovými a bakteriálnymi infekciami, proti ktorým vakcína na chrípku aj tak nebude účinkovať. Takže, ak nie ste zaočkovaní, vaša šanca nakaziť sa sezónnou chrípkou je 2,7%. Zo 100 očkovaných dospelých ochorie na chrípku 1,2% čo je približne 1-2 ľudia. Inými slovami, ak ste očkovaní, pravdepodobnosť výskytu chrípky za vás bude 1,2%. To isté možno povedať aj iným spôsobom: vakcína proti chrípke pomáha predchádzať chrípke približne u 1 alebo 2 ľudí zo 100. Stojí vám to za to, ak zvážite prípadné komplikácie po zaočkovaní?“ uvádza výskum.

Ak aj ak rozmýšľate nad očkovaním, mali by ste byť obzvlášť opatrí, ak:

  • sa u vás vyskytla alergická reakcia na predchádzajú vakcíny
  • ste alergickí na vajíčka
  • máte akútnu horúčku
  • trpíte astmou
  • máte vysoký krvný tlak
  • trpíte ochorením obličiek alebo nadobličiek
  • trpíte ochorením nervového systému
  • máte chronický zápal pľúc alebo horných dýchacích ciest
  • trpíte chorobami krvi

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like