Obyvatelia Luníku IX zrejme dostanú nové byty za 2,5 milióna eur zadarmo. Má to byť náhrada za tie, ktoré sami zdevastovali.

Luník IX je mestská časť Košíc. Toto sídlisko je na Slovensku známe svojou najväčšou hustotou rómskeho obyvateľstva. Kapacita bytov na sídlisku je 2 400 obyvateľov. Pred 9 rokmi bolo na Luníku IX prihlásených 6 600 obyvateľov.

Na tomto sídlisku by mali pribudnúť nové bytové domy. Ich celkové náklady sa odhadujú približne na 2,5 milióna eur, ktoré sa budú čerpať z eurofondov. Marcel Šaňa, starosta tejto mestskej časti sa pre TASR vyjadril, že na mieste, na ktorom už bytovky stáli, no pre vážne narušenú statiku ich zbúrali, bude stáť 48 nových bytov.

„Zo strany MsČ už máme všetko pripravené, to znamená pozemok, územný plán aj urbanistickú štúdiu. Čakali sme na vhodnú výzvu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity týkajúcu sa prestupného bývania, ktorá je už vyhlásená. Aktuálne pracujeme na žiadosti, ktorú podáme do požadovaného termínu, ktorým je 18. marec. Ak to vyjde a dotáciu získame, rozbehneme model takzvaného prestupného bývania,“ dodal starosta.

Prideľovanie bytov by sa malo riadiť podľa určitých stanovených pravidiel. Do nových bytov  by sa mali nasťahovať rodiny, ktoré sú na to pripravené.

„Tí, ktorí žijú v existujúcich bytovkách, kde majú napríklad regulovaný prístup k vode, no pritom majú zamestnanie a uhrádzajú to, čo uhrádzať majú, by si zaslúžili žiť v lepších podmienkach,“ vyjadril sa starosta mestskej časti.

Zvyšnú časť obyvateľstva, ktorí žijú v nelegálnej osade Mašličkovo budú postupne integrovať a pripravovať na túto zmenu. Aj oni budú mať možnosť dostať sa do nových bytov, no len vtedy, ak časom ukážu, či si to zaslúžia.

História tejto mestskej časti siaha do 70. rokoch 20. storočia. Pôvodne bola projektovaná ako sídlisko typu ABC. Obyvateľmi mali byť vojaci, policajti a Rómovia. Od roku 1978 sa začalo sťahovanie, no policajtov a vojakov bolo pomerne málo. Čo znamenalo zvýšenie koncentrácie Rómov.

 

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

CEZ: tasr.sk
ZDROJ: kosice.dnes24.sk

You Might Also Like