Obrovská tragédia z Paríža: Ikonu Francúzska, ale aj Európy, katedrálu Notre-Dame, takmer celu zničil požiar

Včera v popoludňajších hodinách svet obletela správa o požiari v Katedrále Notre-Damev Paríži. Príčiny požiaru zatiaľ nie sú známe. Odhaduje sa, že požiar môže mať niečo spoločné s rekonštrukciami, ktoré tam aktuálne prebiehajú. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

O tomto požiari píše taktiež agentúra Reuters, ktorá informuje o celkovej evakuácii v okolí katedrály. Plamene začali byť viditeľné okolo 18:50, kedy zachvátili vrchnú časť budovy. Kvôli tejto udalosti zrušil prezident Francúzska Emmanuel Macron svoj plánovaný televízny prejav, ktorý sa mal uskutočniť včera o 20:00. Mal v ňom predstaviť zmeny, ktorými chce jeho vláda reagovať na protesty hnutia žltých viest.

„Naše myšlienky sú so všetkými katolíkmi a Francúzmi. Ako všetci naši krajania, aj ja som smutný, keď vidím túto časť nás všetkých v plameňoch,“ napísal na svoj Twitter francúzsky prezident.

Keďže sa jedná o jednu z najnavštevovanejších miest v Európe, hasiči sa snažili pre jej záchranu urobiť aj nemožné. Pracovníci katedrály sa pokúšali zachrániť čo najviac historických artefaktov. Podľa polície, nikto nebol zranení až na jedného hasiča.

Aj keď hasiči robili čo mohli, plamene sa postupne rozšírili do jednej z dvoch hlavných veží a pokračovali ďalej. Podarilo sa však zachrániť tŕňovú korunu a rúcho svätého Ľudovíta. Okrem iného zachránili aj dve čelné veže chrámu aj napriek tomu, že jednu z nich mierne pohltili plamene .Na túto tragédiu sa prizeralo stovky ľudí, ktorí sa neubránili slzám.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like