Objavujú sa vám drobné hnisavé vyrážky na rukách, trupe, či chrbte? Buďte obozretní, môže ísť o vážnu chorobu

  1. Ľudia by sa mali naučiť byť vnímavejší a citlivejší na svoje telo. Dôležité je všímať si každú drobnú zmenu, pretože v dnešnej uponáhľanej a nezdravej dobe sú aj drobnosti možným nebezpečenstvom. Nehýbte sa preto na tenkom ľade a zistite, či vás hnisavé alebo zapálené pupienky na zadku, rúk, alebo chrbte môžu ohroziť.

 

Väčšinou sa hnisavé a zapálené vyrážky objavujú u adolescentov a súvisia s dospievaním, hormonálnymi zmenami a podobnými neškodnými faktormi. Lenže so zapálenými vyrážkami, pupienky a chrasty to nie je tak jednoduché. Môžu ich mať aj dospelí a starší ľudia. Na vine môže byť začínajúce štádium zlyhávania niektorých funkcií vo vašom tele. Naše telo nám cez kožu dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. To, že koža je akýmsi hovorcom nášho organizmu, je stará známa vec. Pozrite sa, čo znamenajú hnisavé vyrážky na jeho jednotlivých častiach.

 Vyrážka na spodnej strane čeľuste a krku

Vyrážka na tomto mieste upozorňujú na zvýšenú hladinu cukru v krvi a nadmernú aktivitu nadobličiek. Kontrolovať hladinu cukru by si nemali len diabetici ale aj ľudia, ktorí sú zdraví. Pri takýchto príznakoch môžete prísť na to, že s vaším cukrom to zase až tak v poriadku nie je. V tomto prípade je nutné dať si skontrolovať aj hladiny hormónov, môže ísť totiž o endokrinologické záležitosti a v tom horšom prípade dokonca o problémy so štítnou žľazou. Vyhýbajte sa sladkostiam, ale aj tučným jedlám. Vyrážky si podľa možnosti nevytláčajte, aj keď vás to pokúša. Zbytočne si ich viac rozdráždíte, zapália sa a na vašej koži budú po nich chrasty ešte dlhšie. Radšej ich sušte pleťovými vodami určenými na taký druh kožných problémov. Ženy, ktoré niekedy trpeli gynekologickými problémami tiež zažili estetické utrpenie s hnisavými vyrážkami v oblasti brady a krku.

Akné na krku a v hornej časti chrbta

Ak ste vyhodení v tejto časti tela, môže to vypovedať o poruchách nervového systému, nadmernom strese a vypätí, a prebytku adrenalínu. Vyrážka na týchto miestach preto najčastejšie vidíme u športovcov. Takéto vyrážky sa vám však môžu vyhodiť aj nárazovo a to napríklad po veľkom nervovom šoku, rodinnej traumy, alebo nepredvídateľnej stresovej situácii. U ľudí, ktorí sa viac potia, sú aj výsledkom nedostatočnej hygieny.

Vyrážka na chrbte

Mnoho ľudí máva vyrážky na chrbte, vo zvýšenej miere najmä muži. Vo väčšine prípadov tieto vyrážky vznikajú nosením syntetického oblečenia v kombinácii s potením. Ak máte na chrbte vyrážky, je naozaj nutné, aby ste nosili oblečenie z prírodných materiálov, najlepšie z čistej bavlny. Syntetika a v súčasnosti mimoriadne obľúbené termo oblečenie sú pre zdravie vašej kože naozajstným nepriateľom.

Problémy s vyrážkami na chrbte môžu mať aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami. Vyvážený jedálny lístok a konzumácia vitamínov by mali tieto problémy zmierniť. Pozor však aj na infekcie v organizme. Vyrážka na chrbte sú prvým príznakom, že vo vašich útrobách sa deje čosi, čo sa nemá.

Vyrážka na hrudi


Akné v týchto miestach je väčšinou príznakom alergickej reakcie na niektoré potraviny, chémiu, parfumy, či oblečenie. „Erupcie“ na hrudi naznačujú aj poruchy trávenia. Tráviaci systém je preťažený a naznačuje vám, že máte zmeniť stravovanie, prípadne nasadiť diétu. Problémy s pupienky v týchto miestach väčšinou zmiznú ak obmedzíte alebo úplne prestanete konzumovať mlieko, múku alebo cukor.

Vyrážka na lakťoch a kolenách

Jednoznačný nedostatok vitamínov spôsobuje, že lakte a kolená máte posiate nepríjemnými pupienkami, ktoré sa ani tak nemusia zapaľovať a hnisať, ako sú svrbivé a začervenané. Najvhodnejším prostriedkom na nápravu je prijať denne dostatočnú dávku vitamínu A . Dôležitý je aj príjem vitamínu E. Začervenanie je spôsobené nedostatkom zinku. Pri jeho užívaní však pozor, ak si ho kupujete v medikamentóznej forme. Môže spôsobovať nevoľnosti. Ak však každý deň zjete za hrsť tekvicových semienok, pokryjete tak potrebnú dávku zinku na celý deň.

Pupienky na bruchu

Jeden z najnebezpečnejších typov vyrážok sú tie, ktoré sa objavujú na bruchu. Vaše telo volá o pomoc v dôsledku poruchy vnútorných orgánov, vrátane závažných ochorení. Dajte sa vyšetriť lekárom, pretože tieto pupienky môžu poukazovať aj na veľmi vážne dysfunkcie vášho tela.

Vyrážka na zadku a v intímnych partiách

Jedným z najčastejších dôvod vyrážok v intímnych partiách a na zadku je syntetická spodná bielizeň. Umelé vlákna sa trú o pokožku, ktorá je podráždená a reaguje vyhadzovaním hnisavých vyrážok. Uvedomte si, že pokožka v oblasti bikín je veľmi citlivá. Tvrdenie, že tieto miesta si podľa vás vyžadujú vizuálne zaujímavú bielizeň u odborníkov neobstojí. Najmä ak sa u nich ocitnete s vážnymi plesňami a bakteriálnymi infekciami. Ak vás tieto vyrážky navyše svrbia a aj bolia, mali by ste okamžite utekať k dermatológovi. Môže ísť o vážnu infekciu.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

You Might Also Like