O tomto musíte vedieť: Čo je hlavnou príčinou rakoviny prsníka?

Všetko, čo potrebujete pre uskutočnenie zmien, ktoré vás ochránia pred rakovinou, sú znalosti. Týmto vás chceme poprosiť, aby ste si tieto informácie nenechali len pre seba, ale aby ste sa o ne podelili aj s inými ženami v okruhu vašich priateľov.

Antiperspiranty obsahujúce hliník

Používanie antiperspirantov je pre väčšinu ľudí bežnou dennou rutinou, o ktorej príliš nepremýšľajú. Tu je dôvod, prečo by ste o tom premýšľať mali. Ak používate antiperspirant obsahujúci hliník, zvyšujete si tým svoje riziko rakoviny prsníka.

Princíp antiperspirantov spočíva v utesňovaní, uzatváraní a blokovaní pórov, ktoré vylučujú pot v podpazuší. No a ich najčastejšou aktívnou látkou je práve hliník. To spôsobuje nielen zablokovanie jednej z ciest, ktorými sa vaše telo detoxikuje (vylučuje toxíny v pote), ale zároveň tiež zvyšuje obavy, kde tieto kovy nakoniec skončia.

Nedávne štúdie potvrdili súvislosť medzi pravidelným používaním antiperspirantov a rakovinou prsníka. Riziko sa ešte viac zvyšuje, ak sa aplikujú ihneď po oholení podpazušia. Kedysi boli dezodoranty, v porovnaní s antiperspirantami, považované za bezpečnejšie. Dnes už ani to neplatí.

Niekoľko štúdií totiž potvrdilo asociáciu parabénov, nachádzajúcich sa v dezodorantoch, s rakovinou prsníka. Pri pitve jednej ženy, ktorá umrela na rakovinu sa ukázalo, že jej tkanivá obsahovali veľké množstvo týchto konzervačných látok.

Nadmerné používanie podprseniek

Mnohí lekári a výskumníci poukazujú na to, že nosenie tesnej podprsenky bráni pohybu lymfy, čo môže prispievať k vzniku rakoviny prsníka. Dôvod je ten, že zablokovaná lymfa neodvádza z tela nečistoty, ktorým bolo vaše telo počas dňa vystavené.

Hliník už citovaný, je jedným z potenciálnych toxínov, ktoré sa môžu nahromadiť v lymfatickom systéme, ak je jeho činnosť narušená. Existuje niekoľko solídnych štúdií o rakovine a noseniu podprseniek.

Medzi nimi vyniká jedna, ktorú vykonali antropologičky Sydney Singerová a Soma Grismaijerová, autorky knihy Móda si to žiada (Dressed to kill, The Link Between Breast Cancer and Bras). Štúdia na vzorke 4000 žien zistila, že tie ženy, ktoré podprsenky nenosia, majú riziko rakoviny prsníka oveľa nižšie ako tie, ktoré ich nosia.

Ďalej zistili nasledujúce fakty:

  • ženy, ktoré nosili podprsenky 24 hodín denne, mali šancu 3 zo 4 (teda 75% riziko) ochorenia rakovinou prsníka
  • ženy, ktoré nosili podprsenku viac ako 12 hodín denne, avšak nie do postele, mali riziko 1 ku 7 (14%)
  • ženy, ktoré nosili podprsenku menej ako 12 hodín denne, mali riziko ochorenia 1 ku 52 (1,9%)
  • ženy, ktoré nosili podprsenku zriedka alebo nikdy, mali riziko ochorenia rakovinou prsníka iba 1 ku 168 (0,6%)
  • keď by sme teda porovnali ženy, ktoré nosili podprsenku stále a tie, ktoré ju nenosili vôbec alebo len zriedka, rozdiel v riziku bol až 125 násobný!

Pre porovnanie – na základe tejto štúdie, je súvislosť medzi rakovinou prsníka a nosením podprsenky 3 krát vyššia, než súvislosť medzi rakovinou a fajčením. Nie je potom nehoráznosť, že kým na škatuľkách cigariet je znázorňované varovanie o rakovine, na štítkoch k podprsenkám nie je vôbec nič?

Uvedená štúdia síce nekontrolovala možný vplyv iných faktorov, ktoré by mohli jej výsledky skresliť, avšak iné štúdie dospeli k podobným záverom. Napríklad skupina japonských vedcov zistila, že nosenie podprsenky môže znížiť hladinu melatonínu až o 60%. Ten je nevyhnutný pre reguláciu spánkového cyklu. Mnohé ďalšie štúdie potom potvrdili, že melatonín má aj protirakovinový účinok.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like