Nikdy nerobte týchto 5 vecí! Ochráňte si tak obličky pred trvalým poškodením

Obličky možno považovať za najdôležitejšie orgány v tele. Vykonávajú v ňom niekoľko veľmi dôležitých funkcií, preto by sme sa o ne mali dobre starať.

Podľa odborníkov prefiltrujú obličky každý deň 120 až 150 litrov krvi a vyprodukujú 1 až 2 litre moču, ktorá odvádza z tela extra tekutiny a v nich rozpustené toxíny a iné odpadové látky.

Okrem uvedených funkcií detoxikácie a reguláciu tekutín majú obličky aj nasledujúce úlohy:

 • udržujú rovnováhu elektrolytov
 • produkujú hormóny
 • regulujú krvný tlak
 • podieľajú sa na krvotvorbe
 • udržujú silné kosti

Takmer každý desiaty človek trpí nejakým ochorením obličiek a dokonca každý tretí má zvýšené riziko rozvoja choroby tohto párového orgánu.

Odhaduje sa, že následky chorých obličiek majú na svedomí väčšie množstvo úmrtí ako rakovina prsníka či prostaty.

O obličky je potrebné sa naozaj dobre starať. Pri ich nesprávnej funkcii hrozí, že vzniknú ochorenia ako: cukrovka, vysoký tlak, glomerulonefritída (poškodenie obličkových filtrov), infekcia či obličkové kamene.

Príznaky chorých obličiek

Prvé príznaky zhoršenej funkcie obličiek zahŕňajú:

 • únava, slabosť
 • ťažké a bolestivé močenie
 • penivý, ružová alebo tmavý moč (príznak krvi v moči)
 • zvýšená potreba močenia, najmä v noci
 • opuchnuté oči
 • zvýšený smäd

Ako si chrániť obličky

Tu je pár vecí, ktorým by ste sa mali vyvarovať, ak si chcete ochrániť svoje obličky:

1) Nedostatočný príjem tekutín

Zrejme aj sami viete, že by ste mali mať dostatočný a pravidelný príjem tekutín, najlepšie čistej, neprisladzovanej a nebublinkovej vody.

Hlavnou funkciou obličiek je odvádzanie toxínov z tela a regulovať elektrolyty. Pri nedostatku tekutín sa v krvi hromadia toxické látky, ktoré následne poškodzujú nielen obličky, ale aj ostatné telesné orgány.

Navyše hustá krv obmedzuje schopnosť obličiek filtrovať nečistoty, čím sa daný problém ešte znásobuje.

Odporúča sa denný príjem 2 až 2,5 litra tekutín.

2) Pitie príliš veľa kávy

Nadmerné množstvo kofeínu v tele poškodzuje obličky tým, že zvyšuje krvný tlak a vedie k ich preťažovaniu.

To potom môže mať z dlhodobého hľadiska niekoľko vážnych následkov.

Súčasná štúdia publikovaná v Medzinárodnom žurnále obličiek objavila vzťah medzi nadmerným príjmom kofeínu a obličkovými kameňmi. Dôvodom je zvýšený objem vápnika v moči.

To samozrejme neznamená, že by ste mali úplne prestať konzumovať kávu alebo iné nápoje s obsahom kofeínu. Je vhodné ich však limitovať na 1 až 2 šálky kávy alebo 3 šálky zeleného alebo čierneho čaju za deň.

3) Vysoká konzumácia soli

Na soľ by ste si mali dávať veľký pozor, pretože tá poškodzuje nielen obličky, ale aj celkové zdravie človeka.

Obličky totiž metabolizujú až 95% sodíka, ktorý skonzumujete. Ich nadmerný príjem obličky veľmi preťažuje a spôsobuje vážne komplikácie.

Časom dochádza k znižovaniu odbúravania sodíka a jeho akumulácii v tele. To vedie k zadržiavaniu tekutín, opuchom a vysokému krvnému tlaku, čo celú situáciu ďalej zhoršuje.

Váš denný príjem soli by nemal presiahnuť 5 gramov, čo je približne 1 čajová lyžička. A pozor, nejde len o čistú soľ, ale aj tú, ktorú obsahujú iné potraviny (pečivo, mäsové výrobky, syry a podobne).

4) Príliš veľa alkoholu

Podobne ako u kávy, aj alkohol môžete konzumovať, ale striedmo. Jeho nadmerný príjem vedie k vážnym problémom s obličkami a ďalším zdravotným komplikáciám.

Vysoká konzumácia alkoholu spôsobuje usadzovanie kyseliny močovej v močovode, čím dochádza k obštrukcii a sťaženému prúdeniu moču. Ide o vážny stav, ktorý môže vyústiť dokonca až zlyhaním obličiek.

Alkohol navyše spôsobuje dehydratáciu, čo tiež sťažuje činnosť obličiek.

Odporúča sa nepiť denne viac ako 2 štandardné alkoholické nápoje (približne 2 x 0,3 dcl piva alebo 2 x 1,5 dcl vína) u mužov alebo 1 alkoholický nápoj u žien.

5) Nedostatok spánku

Podľa expertov je nedostatok spánku zlý nielen pre vaše obličky, ale celé telo. Dospelý človek by mal mať 6 až 8 hodín kvalitného spánku každú noc.

Čokoľvek menej ako uvedený čas môže mať na telo, vrátane obličiek z dlhodobého hľadiska zničujúce účinky.

Vedeli ste, že počas spánku sa vaše telesné orgány a tkanivá regenerujú? To znamená, že ak málo spíte, telo sa nestíha dostatočne regenerovať a následne dochádza k poškodzovaniu orgánov.

Nedávna štúdia odhalila, že nedostatok spánku vedie k vysokému krvnému tlaku a ateroskleróze, čo nadmieru zvyšuje riziko poškodenia obličiek.

Vaše obličky fungujú perfektne vtedy, keď máte zdravé spánkové návyky a rovnováhu medzi prácou a odpočinkom.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like