Nikdy neodpúšťajte ľuďom len tak. Existuje dôvod, prečo to nerobiť

Ako špecialista vám poviem prevratnú vec… Neodpúšťajte ľuďom len tak. A obzvlášť nie mužom.

Všetci, viac alebo menej pokročilý ľudia vedia, že odpustiť je dobré. Očisťuje to dušu, zbavujeme sa tým hnevu, závisti, pomáha to stanoviť vzájomné pochopenie, a harmonizuje to náš spoločný život. Koniec koncov narušená psychika sa nedá zvrátiť.

Za všetky prežité roky skúseností s psychotechnikami, meditáciami a ďalšej práce so svojimi emóciami, a tiež monitorovania príbehov mojich klientov, som pochopil jednu vec: nemali by ste ľuďom odpúšťať pokiaľ pre to nič neurobili, o to nepožiadali, alebo sa ničoho nedopustili. Obzvlášť nie mužom. Ľudí to kazí. Vedie to k dovoľovaniu všetkého. Poukazuje to na neprítomnosť vašich vlastných hraníc a dáva to človeku právo sa k vám tak správať. Pýtať si odpustenie a udeliť ho – to je niečo duchovné, ale dá sa to uplatniť len na ľudí, ktorí majú rovnakú úroveň hodnôt a rozvíjania sa ako máte vy.

Vo všetkých ostatných prípadoch žiadate odpustenie od Boha, prosíte za seba aj za toho čo vám ublížil, prosíte o odpustenie za to, že ste si samých seba nevážili, že ste sa zmýlili, hnevali. Pomáha to, aby sa vám nevytvorili nejaké horšie choroby, ako depresia. A pre toho človeka: „Boh odpúšťa.“

Ale prečo práve hlavne mužom nie? Pretože už od detstva sú naučení, že ich budú chváliť a trestať za činy a nie za ich emočný stav. Pre nich je normálna logika – čo urobiť, aby ste im odpustili. Pokiaľ mu žena odpúšťa len tak, mužskému svetu sa to protiví. Je to ako povedať chlapcovi: „Si pekný.“ Príjemné ale mätúce. Nechápu čo s tým ďalej majú robiť.

Všeobecne, proste o odpustenie Boha, odpustite sami sebe, a tomu kto vám ublížil odpúšťa Boh. Samozrejme pokiaľ za vami sám nepríde.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like