Nie každý dátum trvanlivosti uvedený na obale je pravdivý. Vedeli ste, že tieto potraviny sa prakticky nikdy nepokazia a vydržia celú večnosť?

Takmer všetky produkty vyhodíme hneď ako zbadáme, že sú po dátume trvanlivosti. Pri niektorých však tento krok robiť nemusíme. Vedeli ste, ktoré potraviny môžete skonzumovať pokojne aj niekoľko rokov po dátume spotreby?

 

Dátum spotreby je na každom výrobku daný zo zákona. Na niektorých výrobkoch môžeme vidieť dlhotrvácne dátumy, teda aj niekoľkoročnú trvanlivosť. Iné sú zasa pokazené a neodporúčajú sa konzumovať už po niekoľkých dňoch. Minule sme vypratávali dom po babičke a v komore sme našli celú škatuľu cestovín. Boli po záruke asi 4 roky. Doma sme ich uvarili a, samozrejme, im nič nebolo.

Med

Počas vykopávok realizovaných v niekoľkých pri sebe stojacich egyptských pyramídach objavili archeológovia zvláštne nádoby. Keď ich neskôr otvorili zistili, že je v nich med. V pyramídach ležal neuveriteľnú dobu a napriek tomu bol jedlý a chutil vynikajúco. Bol síce trochu skryštalizovaný, ale to na kvalite medu nič nemení.

Rastlinný tuk

Nie je žiadnym tajomstvom, že roztavený rastlinný tuk obsahuje oveľa menej bielkovín a vody než tuhý. Takýto tuhý tuk vám dokáže vydržať celé veky. Ak ho používate napríklad pri pečení, dátum spotreby si naozaj nemusíte všímať.

Soľ

Morská soľ vám môže slúžiť naozaj navždy. Ak je uložená v uzatvorenej nádobe, cez ktorú neprejde vlhkosť, je morská soľ prakticky „nesmrteľná“.

Minerálka

Trvanlivosť, ktorú vidíte uvedenú na fľaši minerálnej vody je priamo úmerná trvanlivosti plastovej fľaše. Tá vodu dokáže za určitých okolnosti znehodnotiť a kontaminovať. Ak však minerálku prelejete do sklenej fľaše, môžete sa z nej bez obáv napiť aj o desať rokov.

Kukuričný škrob

Aj kukuričný škrob vám v dobre uzatvorenej nádobe, ktorá dnu neprepustí vlhkosť, vydrží celé veky.

Bezvaječné cestoviny

Cestoviny vo všeobecnosti majú obrovskú dobu trvanlivosti, no u bezvaječných môžeme hovoriť, že ide o dobu nekonečnú. Takéto cestoviny sa nikdy nepokazia, nestuchnú, nespráchnivejú, a ak sú navyše hermeticky uzavreté, nemáte sa vôbec čoho obávať. V prípade cestovín je dátum spotreby naozaj len formalita.

Ryža

Podobne ako cestoviny, ani biela guľatozrnná ryža nepodlieha skaze. Nevzťahuje sa to však na hnedú ryžu a ani dlhozrnnú. Tie obsahujú viac tuku.

Konzervy

Málokedy sa stane, že po otvorení konzervy v nej nájdete pokazený obsah. Ak sa neporuší uzáver a do konzervy sa nedostane vzduch, potom je konzervované jedlo takisto večné.

Biely vínny ocot

Pri správnom skladovaní je aj biely vínny ocot trvácny desiatky rokov. Treba však dbať na to, aby nebol uskladnený v plastovej fľaši ani na teplom mieste.

Javorový sirup

Vzhľadom na vysoký obsah cukru môže byť javorový sirup uskladnený ešte dlhšie ako med. Ale keďže med prežil aj egyptské pyramídy, môžeme s istotou povedať, že javorový sirup je úplne nesmrteľný. Ak sa vám javorový sirup zrazí a skryštalizuje, strčte ho podobne ako med do teplej vody a prevarte.

Cukor

V cukre sa nemnožia baktérie. Ak je správne uskladnený, jediné, čo sa doň môže dostať sú mravce. V tomto prípade máte dve možnosti – buď cukor popreberáte, alebo ho aj s mravčekmi vyhodíte na dvor, aby sa napásli do sýtosti.

Alkohol

Uzatvorené alkoholické nápoje sa nemajú prečo pokaziť. Samotný alkohol je zárukou, že nič zdraviu škodlivé sa s alkoholických nápojoch nezačne kaziť. Pokiaľ samozrejme nehovoríme o víne a pive. Tie podliehajú skaze v dôsledku pôsobenia kvasných procesov.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj: sovkusom.ru

You Might Also Like