Neuveriteľné zábery lekárky z Pardubíc: Adamka (10) nechala krvácať a išla ďalej! Upadol do kómy a má poškodený mozog

Ľahostajnosť lekárky a úplný chaos! Tak otec Adamka (10) opisuje, čo sa dialo v pardubickej nemocnici. Na lekára čakal krvácajúci chlapček dlhých 13 minút. Pri tom padol do kómy a museli ho 40 minút oživovať. Teraz má poškodený mozog, nehovorí, nereaguje a nehýbe sa.

Adamko bol pred dvoma rokmi v nemocnici na operácii krčných mandlí. Štvrtú noc po zákroku ale začal silno krvácať a lekárka detského oddelenia rozhodla o jeho transporte na ambulanciu ORL oddelení v tej istej budove. S mamičkou a v sprievode personálu tam musel ísť pešo. Pomoci sa však nedočkal.

„Na mieste zistili, že ambulancia je zamknutá a opustená. Detská lekárka, ktorá ich sprevádzala, od syna vzápätí v pokoji s rukou vo vrecku odišla, bez toho aby mu akokoľvek pomohla. Neskôr ich opustila aj bezradná detská sestra,“ opísal Adamkov otecko Jan Vyčítal.

 

Lekárka odišla

Hrozné dianie na chodbe pardubického špitálu zaznamenala bezpečnostná kamera. Na videu je vidieť, ako lekárka od krvácajúceho chlapca odchádza a zdravotná sestra sa na neho pozerá a zdesene si rukou zakrýva pusu.

Podľa zistení Adamkovho ocka personál z detského oddelenia vôbec netušil, že je ordinácia v noci zavretá, a nemal ani číslo na mobil lekára, ktorý mal na oddelení službu. Od začiatku krvácania uplynulo dlhých 13 minút, než sa doktora podarilo zohnať.

Oživovali 40 minút

Keď z lekár ORL konečne prišiel, našiel už chlapčeka chrčiaceho a v bezvedomí. „Zahájil 40 minút trvajúcu resuscitáciu, ktorá síce bola úspešná, ale syn v dôsledku ťažkého poškodenia mozgu z nedostatku kyslíka zostal v kóme,“ konštatoval otecko.

Adamko, ktorý bol pred operáciou mandlí úplne v poriadku, má poškodená všetky mozgové centrá. Nekomunikuje, nereaguje, nehýbe sa. Jeho rodičia budú považovať za veľký úspech, ak sa na nich v budúcnosti vďaka rehabilitácii aspoň usmeje.

Čo na to pardubická nemocnica?

„Situácia, v ktorej sa rodina ocitla, je bolestná a veľmi nešťastná. Bohužiaľ, ani pri vynaložení maximálneho úsilia nie je možné vždy predísť komplikáciám. To však neznamená, že každý podobný prípad zúčastnený zdravotnícky personál hlboko ľudsky nezasiahne,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Kateřina Semrádová.

„Sú absolútne arogantný a odmietajú odškodnenie,“ povedal Jan Vyčítal na adresu vedenia nemocnice. Advokát rodiny už na pardubický špitál podal žalobu a prípad rieši aj polícia.

Rodičia sa nevzdávajú nádeje a chlapci sa snažia aj vďaka peniazom z verejnej zbierky zabezpečiť zdravotnú a rehabilitačné pomôcky a ďalšie formy liečby.

You Might Also Like