NEUVERITEĽNÉ správy: Tento liek zabíja koronavírus už za 48 hodín!

Tím vedcov z austrálskej Monash University v Melbourne opísali , že liek menom ivermektín je v bunkových kultúrach veľmi účinne schopný zlikvidovať vírus SARS-CoV-2. Daná látka je pritom schválená proti parazitom a lekári dobre poznajú jej prípadné vedľajšie účinky.

 

Liek bol zatiaľ testovaný len “in vitro”, teda na bunkových kultúrach v laboratórnom prostredí -⁠ nie na živých zvieratách, nie to ešte ľuďoch. Takéto experimenty nie sú ešte ani zďaleka zárukou, že všetko bude v reálnom svete (alebo “in vivo”) fungovať, ako má. Napriek tomu je výsledok tohto pokusu nádejný, bol totiž natoľko úspešný, že zrejme povedie k pokračovaniu výskumu.

Po nasadení ivermektínu počas 48 hodín zmizol všetok genetický materiál vírusu z buniek. “Zistili sme, že stačila jediná dávka tohto lieku, aby sa tak odstránili všetky stopy vírusovej RNA počas 48 hodín -⁠ a už po 24 hodinách došlo k jej výraznému úbytku,” uviedla Kylie Wagstaffová, spoluautorka štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise Antiviral Research .

“Ivermektín je široko rozšírený a je považovaný za bezpečnú látku,” doplnila vedkyňa. “Musíme zistiť, aké by malo byť dávkovanie, aby bol tento liek u ľudí účinný -⁠ to je ďalší krok,” uviedla.

 

Látku a jej účinok pochválil aj Leon Caly z laboratória VIDRL na Dohertyho inštitútu: “Ako virológ, ktorý bol súčasťou tímu, ktorý ako prvý izoloval mimo Číny SARS-CoV-2 už v januári 2020, som z potenciálu ivermektínu ako lieku proti COVIDu-19 nadšený, “komentoval výsledky štúdie.

Pretože od očkovania proti tejto chorobe delí svet najmenej rok, možno aj dva, hľadajú vedci po celom svete stále ďalšie účinné látky. “V čase, keď máme globálnu pandémiu a nie je tu žiadna schválená liečba, by pomohlo, keby sme mali látku, ktorá je rozšírená a dostupná,” opísala Wagstaffová. “Realistické je, že kým bude široko dostupná vakcína, bude to nejaký čas trvať.”

Čo je ivermektín?

Ivermektín je širokospektrálne antiparazitikum používané v ľudskej aj veterinárnej medicíne proti parazitickým nematódam či  zákožkám.

Bol objavený asi pred štyridsiatimi rokmi, od tej doby bol používaný veľmi masívne. Za prvých 16 rokov (1987 až 2003) činnosti programu jeho využívanie ním bolo ošetrených vyše 200 miliónov ľudí v 33 krajinách.

V dôsledku toho bolo možné znovu osídliť a poľnohospodársky využívať približne 25 miliónov hektárov veľmi úrodnej ornej pôdy, ktorá bola pre zdravotné riziká skôr opustená a ktorá je teraz opäť schopná uživiť vyše 17 miliónov ľudí. Vďaka tak veľkému množstvu osôb, ktoré látku použili, sa vie o jej vedľajších účinkoch výrazne viac než u iných zvažovaných látok, ktoré by proti COVIDu-19 mohli byť nasadené.

Prípravok ale v tomto ohľade zatiaľ nie je otestovaný, vedci preto varujú: ľudia by ho sami rozhodne nemali skúšať používať!

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

zdroje: sciencedirect.com 

ct24.ceskatelevize.cz

You Might Also Like