Neskutočné zmeny v ľudskom tele, ktoré nastali u astronauta počas pobytu vo vesmíre, fascinovali vedcov.

International Space Station and astronaut in outer space over the planet Earth. Elements of this image furnished by NASA.

Roky 2015 – 2016 boli pre amerických vedcov prelomové. Jeden z amerických astronautov, Scott Kelly, prekonal rekord v dĺžke pobytu vo vesmíre. To čo sa však začalo diať s jeho telom je pre vedcov veľkou fascináciou.

V roku 2012 bol Scott Kelly vybraný na takmer ročnú výpravu do vesmíru so štartom v roku 2015 kozmickou loďou Sojuze TMA-16MDeň štartu bol 27.3.2015 a jeho pobyt na vesmírnej stanici ISS trval do 2.3.2016. V prepočte je to presne 340 hodín, 8 hodín a 42 minút. Predtým sa zúčastnil cesty, ktorá trvala 160 dní.

Čas strávený na palube však pôsobil na jeho telo, ktoré spôsobilo mnohé genetické zmeny. Tie sa prejavili najmä v zmene správania sa jeho imunitného systému, ktorý sa stal hyperaktívnym.

Tieto zmeny porovnávali s telom jeho identického dvojčaťa. Zmena nastala okrem iného, aj v génoch, ktoré zmenili svoju štruktúru.

Pred jeho cestou astronaut súhlasil so štúdiou vlastného tela a účinkami spojenými s cestou do vesmíru. Výsledky sa porovnali s výsledkami jeho brata, ktorý strávil tento čas na našej planéte.

Medzi vedúcich štúdie patril aj Christopher Mason, ktorý dozeral na chod štúdie a jej výsledky vyhodnotil. Ten sa vyjadril, že časť génov prepojených s imunitným systémom sa stali hyperaktívnymia zmeny sa dali bádať aj v krvných ukazovateľoch, ktoré majú vplyv na telo človeka.

Telo je schopné sa prispôsobiť čomukoľvek a to najmä v stresových situáciách. Všetky výsledky priniesli otázky pre amerických vedcov, ktoré majú pomôcť v štúdii ďalšej cesty. Americký vedci totiž  majú v pláne vyslať ľudskú posádku v roku 2033 na misiu na Mars. Celá cesta vrátane návratu naspäť by mala trvať približne 30 mesiacov.

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like