Nemôžete zaspať? Vyskúšajte banán so škoricou! Tento recept strčí do vrecka akékoľvek prášky na spanie. Navyše si aj pochutnáte

Poruchy spánku a nespavosť patria v dnešnej dobe medzi jeden z najčastejších dôvodov, kvôli ktorému ľudia vyhľadávajú pomoc lekára. Môžeme ich nazvať jednou z civilizačných chorôb dneška…

Následky nedostatku spánku na seba zvyčajne nenechajú dlho čakať. Patria medzi ne predovšetkým únava, psychické napätie, nesústredenosť, poruchy pamäti a celkový úbytok energie, ktorú potrebujeme pre bežný život. Príčin nespavosti je mnoho, od stresu a najrôznejších psychických problémov a starostí, napriek nedostatku pohybovej aktivity, až po celkovo zlú životosprávu.

V boji s nespavosťou sa odporúča predovšetkým dodržiavanie správnej spánkovej hygieny. Mnoho ľudí ale vyhľadáva aj pomoc prostredníctvom medikamentov, ktoré ale predovšetkým pri dlhodobejšom užívaní, majú pomerne veľa negatívnych vedľajších účinkov. Prečo teda nevyužiť lieky, ktoré nám ponúka príroda? Nie je na tom nič zložité. Účinný prostriedok pre váš boj s nespavosťou si môžete pripraviť z banánu a škorice.

Prečo banány?

 

Banány sú jedným z najzdravších plodov, ktoré môžeme na zemi nájsť. Obsahujú veľké množstvo rôznych zdraviu prospešných látok. Vynikajú predovšetkým vysokým obsahom vitamínu B6, ale obsahujú aj vitamín C, B1, B2, E alebo kyselinu listovú. Okrem vitamínov obsahujú aj minerály, najmä horčík, draslík a železo. Z hľadiska draslíka sú po avokáde a datliach tretím najlepším zdrojom tohto minerálu medzi ovocím. A práve draslík a horčík významne pomáhajú s uvoľňovaním napätých svalov a tým zlepšujú spánok.

Banány nám ale nepomôžu len s problémami spánku, prospejú nášmu organizmu celkovo. Ako? Ďalšou cennou látkou, ktorú v banánoch nájdeme vo vysokom množstve, je vláknina, ktorá pomáha napríklad znižovať hladinu tukov a cholesterolu a napomáha tiež správnej funkcii čriev. Pozitívny vplyv na ľudský organizmus, konkrétne na našu nervovú sústavu, má aj serotonín. Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu je konzumácia banánov všeobecne doporučovaná ľuďom, ktorí trpia chorobami srdca či poruchami obehovej sústavy. Odborné štúdie uvádzajú, že strava bohatá na draslík a zároveň chudobná na sodík má preventívne účinky z hľadiska vysokého tlaku, srdcovej arytmie, mŕtvice aj rakoviny. Vitamíny skupiny B spoločne s horčíkom zase spomaľujú artériosklerózu a chránia pred infarktom. Ďalším pozitívom banánov je, že pomáhajú neutralizovať a odstraňovať nadbytočnú kyselinu močovú z krvi.

Prečo škorica?

Možno poznáte škoricu skôr ako súčasť dezertov, ale sama o sebe je skvelým antioxidantom a dokáže telu tiež významne pomôcť s relaxáciou. Obsahuje veľa rôznych minerálov a vitamínov a tiež látky, ktoré pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi. Bolo dokázané, že pravidelné užívanie škorica pomáha pri odbúravaní tukov, zlepšuje totiž metabolizmus organizmu a urýchľuje látkovú výmenu. Silice obsiahnuté vo škoricu majú tiež mnoho liečivých vlastností, predovšetkým na náš obehový systém a trávenie.

Ako na to?

Na prípravu tohto nápoja budete potrebovať jeden banán, trošku škorice a dve šálky vody. Vezmite banán v šupke a odrežte oba jeho konce. Potom banán vložte do hrnca, zalejte dvoma šálkami vody a aj so šupkou priveďte do varu. Následne varte po dobu desiatich minút a potom zmes nalejte do pripraveného hrnčeka, pridajte škoricu. Banánovo-škoricový čaj sa odporúča piť približne hodinu pred spaním. Vyskúšajte a uvidíte, že už nikdy nebudete mať problém zaspať.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like