Nekupujte si drahé antibiotiká a skúste tieto bylinky od našej matky prírody

Príroda nám poskytuje aj tie najsilnejšie liečivá. Používali ich naši predkovia, skúste ich aj vy! Lekári dnes predpisujú množstvo antibiotík, často zbytočne. Potom sa nemôžeme čudovať, že postupne získavajú odolnosť a prestávajú zaberať. V prírode pritom rastú antibiotiká, ktorými sa ľudia liečia už celé stáročia. Dobre ich poznali naše babičky, prečo by ste ich nemohli vyskúšať aj vy?

 

  1. Mäta

Mäta a mätový olej obsahujú mentol – upokojujúcu látku, ktorá uvoľňuje hladké svaly dýchacích ciest a poskytuje človeku ľahšie dýchanie. Pri zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest vyskúšajte potieranie nosa mentolovým olejom (nádcha), inhalovanie vodnej pary mentolového oleja zase pomôže pri zápale hrtana a priedušnice.

  1. Eukalyptus

Nie je to len obľúbená lahôdka pre austrálskeho medvedíka koaly. Eukalyptus je nepostrádateľnou súčasťou cukroviniek a sirupov proti kašľu. Jeho účinnosť je spôsobená prítomnosťou cineolovej zlúčeniny.

Cineol má niekoľko jedinečných vlastností: je to expektorant, ktorý môže zmierniť kašeľ a uvoľniť pľúca od hlienu. Eukalyptus tiež obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú imunitný systém počas prechladnutia alebo akéhokoľvek iného pľúcneho ochorenia.

  1. Šalvia

Listy šalvie obsahujú esenciálne oleje, ktoré sú pre pľúca užitočné a preto sa používa na liečbu mnohých ochorení dýchacích ciest. Čaj zo šalvie je populárny spôsob na liečbu bolesti hrdla a kašľa. Využíva sa aj na inhaláciu, pretože si dokonale poradí s pľúcnymi ochoreniami a zápalom dutín.

  1. Podbeľ liečivý

Odvar z listov a kvetov sa používa na vykašliavanie a odstránenie hlienov pri bronchitíde a pľúcnej tuberkulóze.

  1. Dúška (tymián)

Esenciálny olej z tymiánu (a jeho hlavná zložka – tymol) je vynikajúcim baktericídnym prostriedkom. V dávnych dobách boli vankúše na spanie naplnené tymianom, pretože sa verilo, že človeku spiacemu na nich prináša dlhovekosť a zdravie.

Odvar z dúšky je účinný pri zápale dutín, bolesti v krku a ochoreniach ústnej dutiny. Baktericídny účinok tymianu napomáha dezinfikovať ústnu dutinu a odstraňuje nepríjemný zápach.

  1. Sladké drievko

Saponíny zo sladkého drievka prispievajú k zvýšenému vylučovaniu hlienov, zmierňujú suchý bolestivý kašeľ a pomáhajú urýchliť odstránenie mikróbov. Vie si poradiť aj s ochoreniami dýchacieho systému – laryngitída, bronchitída, pneumónia a dokonca aj tuberkulóza.

  1. Oregano

Liečivé vlastnosti oregana sú spôsobené jeho obsahom karvakrolu a kyseliny rosmarinovej. Obidve zlúčeniny majú antiedematózne a antihistaminické vlastnosti, preto majú pozitívny účinok na dýchacie cesty a nosný priechod. Oreganový olej dokáže zničiť baktérie zlatého stafylokoka lepšie ako mnohé bežné antibiotiká.

Rozmanitosť ľudových liekov používaných na liečbu pľúcnych ochorení je skutočne úžasná. Vyskúšajte to aj vy a zbavte sa neustálych zdravotných problémov!

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like