Nekupujte nové hrnce! Geniálne triky ako vyčistiť pripálené a znečistené hrnce vďaka ingredienciám z Vašej kuchyne!

Každá gazdinka sa snaží udržiavať čistotu a poriadok. Samozrejme to platí pre celú domácnosť, ale pre kuchyňu dvojnásobne. Pri varení sa však sem tam menším, alebo väčším pripáleninám nevyhneme. To sa síce za neporiadok jednoznačne označiť nedá, ale život nám to otrávi poriadne.

Ak chceme oživiť starší riad, nestačia len klasické prostriedky na umývanie riadu z obchodu. Ak chceme odstrániť mastnotu, čierne škvrny a pripálené zvyšky či dokonca sadze , potrebujeme niečo účinnejšieho. Vyskúšajte osvedčené babské rady.

TIPY AKO VYČISTIŤ STARÉ HRNCE

 1. Jadrové mydlo a lepidlo PVA
  Táto metóda dokáže vyčistiť aj staré riady, ktoré sú skutočne v zlom stave. Metóda je veľmi účinná a možno ju použiť na riad z akéhokoľvek materiálu – aj na ťažké liatinové hrnce. Na 4 litre vody potrebujeme ½ strúhaného jadrového mydla a 1 lyžicu PVA lepidla. Túto zmes nalejeme do pripálených hrncov a varíme 30 minút. Ak je hrniec znečistený z vonkajšej strany, postupujeme rovnako, len s väčším hrncom.
 2. Jedlá sóda
  Sódou nečistite smaltovaný riad, pretože tento spôsob je vhodný skôr pre čistenie hliníka a riad z nerezu. Drobnejšie nečistoty možno ľahko odstrániť špongiou a jedlou sódou. Pre odolnejšie nečistoty zmiešajte sódu s trochou vody a vytvorte pastu. Ďalšou možnosťou je pridať do väčšej nádoby s vodou sódou, ocot a špinavé riady v tomto roztoku vyvariť.
 3. Kuchynská soľ
  Je vhodná na čistenie smaltovaného alebo hliníkového riadu, ale opäť nie pre výrobky z nerezu. Do pripálenej nádoby pridajte vodu a väčšie množstvo soli. Zahrievajte na miernom plameni a varte približne 30 minút až 1 hodinu.
 4. Ocot
  Je vhodný na čistenie nerezovej ocele a hliníka. Ocot stačí naliať do nádoby a nechať pôsobiť 2-3 hodiny. Potom umyte bežným spôsobom.
 5. Kyselina citrónová
  Rovnako ako ocot, ani kyselina nie je vhodná na čistenie smaltovaného riadu. Výborne dokáže vyčistiť pripáleniny a mastnotu a tiež vodný kameň. Pridajte do vody 2 lyžice kyseliny citrónovej a zohrievajte na miernom plameni. Nechajte variť 15 minút a potom umyte ako obvykle. Navyše rovnakým spôsobom sa môžete zbaviť vodného kameňa v kanvici. Prevarte vodu s kyselinou citrónovou a potom jednoducho prepláchnite vodou.

Zdieľajte tieto super  nápady ako vyčistiť staré hrnce aj  s vašimi priateľmi! Určite si im budú tiež hodiť!

Zdroj:  sovkusom.ru

You Might Also Like