Nedávajte ho len do polievok: Toto korenie sa nájde v každej kuchyni, málokto však tuší, že má túto ohromnú moc!

Majorán záhradný, alebo majoránku – ako sa toto korenie zvykne v našich končinách nazývať – sa nájde hádam v každej slovenskej kuchyni. Napokon, guláš, pečeňové halušky, alebo zemiakové placky si bez tejto aromatickej bylinky hádam nevieme ani predstaviť. Málokto však vie, že majoránka ani zďaleka nie je obyčajným korením do jedál. Má úžasnú moc, ktorá vám dokáže prinavrátiť zdravie, pomôcť s bolesťou a ochrániť vás pred mnohým chorobami.

 

Čo vieme o majoránke?

Majorán záhradný je bylina z čeľade hluchavkovité. Ľudovo sa mu tiež hovorí majoránka. Dorastá do výšky 25 až 30 centimetrov. Majorán pochádza zo Stredomoria. Pestovali a využívali ho už starí Gréci, Rimania či Egypťania. Do ďalších kútov Európy sa dostal pravdepodobne počas križiackych výprav. Táto bylina nie je náročná na pestovateľské podmienky. Potrebuje však dostatok slnka a tepla.

Pre majoránku je ideálna stála teplota nad 19 stupňov. V našich klimatických podmienkach je preto vhodné ju pestovať napríklad doma v črepníku. Majoránka je charakteristická svojou príjemnou arómou a rozkonárenou stonkou s oválnymi listami. Má drobné kvety bielej farby, niekedy až ružovkastej, ktoré vytvárajú husté strapce. Rastlina kvitne od júla až do augusta. Z majoránu sa zberajú mladé lístky, ktoré sa následne sušia. Najčastejšie sa používajú ako korenina.

Najsilnejšia bylinka na trávenie a neoceniteľný pomocník pri nadúvaní

  • Upokojuje podráždený žalúdok.
  • Bojuje proti nespavosti.
  • Zlepšuje trávenie a urýchľuje metabolizmus.
  • Odstránenie nadúvania a plynatosti.
  • Pomoc pri zápche aj pri hnačke (obnovuje správnu funkciu čriev).
  • Uvoľňuje bolestivé kŕče.
  • Bojuje a predchádza črevným infekciám.

Na podporu trávenia sa odporúča čaj z majoránky. Pokojne si môžete dopriať aj 3 šálky denne. Pripravuje sa ako bežný čaj – zalejete, necháte pár minút lúhovať a vypijete.

Chráni srdce a čistí cievy

 

Pre kardiovaskulárnu sústavu je majorán ohromným pomocníkom. Odstraňuje usadeniny v cievach a tepnách, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a upravuje krvný tlak. Tiež zlepšuje krvný obeh a znižuje riziko infarktu.

Silné protizápalové a antibakteriálne účinky

Málokto vie, aký silný je majorán v boji proti chrípke a horúčke. Odvary a čaje z majoránu (predovšetkým čerstvého) bojujú proti vnútorným zápalom, s ktorými telo bojuje. Je silným protivníkom chrípky, svalových kŕčov, zápalov pri reume a dokáže poraziť aj migrénu. Majorán tiež uvoľňuje upchaté dutiny a rozpúšťa hlien.

Proti bolestiam kĺbov a na boľavú chrbticu

Majorán sa neužíva len vnútorne – vo forme čajov a výluhov. Silný aj aj na vonkajšie použitie, predovšetkým na boľavé kĺby, svaly a chrbticu. Olej z majoránu dokáže rýchlo zastaviť bolesť a má aj liečivý účinok. Stačí, ak 50 g čerstvej vňate popučíme a zalejeme 500 ml kvalitného oleja. Necháme  3 týždne lúhovať na tmavom mieste. Sem-tam pretrepete a potom scedený plej používate na potieranie bolestivých častí tela.

Balzam na dušu a starý trik pre dobrý spánok

Majorán má silnú arómu, ktorá významne pôsobí na nervový systém, pôsobí upokojujúco a už naši predkovia poznali starý a overený majoránkový trik na nespavosť. Do plátenného vrecka si nasypali sušený majorán a dali do podhlavníka. Vôňa spôsobila, že rýchlo zaspali a mali kvalitnejší spánok a ráno vstavali bez únavy. Tento trik sa používal aj v nemocniciach, pretože inhalácia upokojuje a pomáha lepšie sa vyrovnávať s bolesťou.

Nápoj proti depresii a na zlepšenie nápady

Stačí, ak dve lyžice drveného majoránu zalejte 250 ml studenej vody a necháte 1 deň lúhovať. Potom scedíme, pridáme 2 lyžičky medu a pijeme. tento nápoj má silný účinok proti depresii.

Pomoc pri zápaloch močových ciest

Majorán má silné močopudné a antibakteriálne účinky a pomáha dostať baktérie rýchlo preč z močového mechúra a močových ciest. Stačí zaliať lyžičku sušeného majoránu vodou (250 ml) a nechať lúhovať 12 minút. Čaj pijeme aj 4x do dňa.

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like