Naučte sa kľúčové rozdiely medzi zastavením srdca, infarktom a mŕtvicou

Aby sme mohli chrániť seba a ľudí okolo nás, je veľmi dôležité poznať primárne rozdiely medzi zastavením srdca, infarktom a mŕtvicou. Jedná sa veľmi vážne záležitosti, ktoré môžu postihnúť kohokoľvek z nás.

Je veľmi dôležité tiež vedieť, že existujú rôzne rizikové faktory, ktorým je dôležité venovať pozornosť, pretože existujú aj také, ktorým možno predchádzať.

To, čo sa snažíme povedať, je, že si môžete významne pomôcť sami, ak chcete znížiť ich riziko. Takže, čítajte pozorne!

Zástava srdca

Problém týkajúci sa prevodového systému srdca.

Čo je prevodný systém srdca

Funkciu srdca ako pumpy zabezpečuje tzv. Prevodový systém srdca. Ide o zvláštne bunky, ktoré dokážu lepšie ako ostatné tvoriť a viesť vzruchy. Vedením vzruchu sietí prevodového systému dochádza k podráždeniu okolitých svalových buniek a zmenu ich elektrického napätia. Vďaka tomu dostávajú jednotlivé časti srdca pokyn k zmršteniu.

Príčina: K zástave srdca dochádza, keď srdcový sval náhle prestane biť v dôsledku nesprávnej funkcie orgánu. Srdcový prevodný systém, ktorý je mimo kontroly, je príčinou zástavy srdca.

To vedie k nepravidelnému srdcovému tlkotu známemu ako arytmia a dokonca k úplnému zastaveniu pumpovania srdca. Osoba, ktorú postihne zástava srdca a nedostane okamžitú pomoc a liečbu, zomrie počas niekoľkých málo minút.

Dodávka kyslíka do rôznych častí tela, predovšetkým mozgu, je narušená, pretože srdce nie je schopné pumpovať krv, takže to vedie k bunkovej smrti.

Príznaky: Zastavenie srdca spôsobuje príznaky, ako je bezvedomie, zastavenie dýchania alebo lapanie po dychu.

Rizikové faktory: Rodinná anamnéza, koronárne ochorenia srdca, vek, pohlavie, fajčenie, anamnéza arytmií, lieky a nadmerná konzumácia alkoholu patria medzi rizikové faktory.

Srdcový záchvat – infarkt

Problém s prísunom krvi do srdca samotného.

Príčina: Vyskytuje sa, keď jedna alebo viac oblastí srdca nedostane dostatok kyslíka kvôli obmedzeniu prietoku krvi.

Obvyklou príčinou srdcového záchvatu je upchatá tepna. Táto tepna dodáva krv orgánu, ktorý má zodpovednosť pumpovať krv po celom tele.

Za hlavné príčiny upchatia sa považujú: krvná zrazenina, ktorá sa dostala do cievy zásobujúce krvou srdca alebo usadeniny a nahromadený cholesterol na vnútornej stene artérií.

Osoba, ktorú postihne infarkt, potrebuje okamžitú liečbu, pretože v prípade jej oneskorenia môže dôjsť ešte k väčšiemu poškodeniu srdca.

Príznaky: Srdcový záchvat sa prejavuje príznakmi ako je dýchavičnosť, studené potenie, nevoľnosť, úzkosť, tlak, úzkosť alebo pocit tlaku v hrudníku, bolesť, ktorá vystreľuje do paží, ramien, hornej časti chrbta a čeľustí.

Počas srdcového záchvatu zvyčajne srdce neprestáva biť, na rozdiel od zástavy srdca.

Rizikové faktory: Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí diabetes, vysoký krvný tlak, vek, pohlavie, rodinná anamnéza, stres, obezita, zlá strava a sedavý životný štýl.

Mozgová príhoda – mŕtvica

Problém týkajúci sa prerušenia alebo veľkého zníženia prívodu krvi do mozgu.

Príčina: Objaví sa, keď časť mozgu nedostane potrebný kyslík. K tomu dochádza kvôli zastaveniu alebo extrémnemu zníženiu prietoku krvi do životne dôležitého orgánu.

Hlavnou príčinou mŕtvice býva krvná zrazenina, ktorá sa dostala do jednej z ciev v mozgu. Hemoragická mŕtvica znamená prasknutie cievy, ktorá je zodpovedná za dodávanie krvi mozgu.

Okamžitá liečba môže pomôcť zachrániť život osobe, ktorú mŕtvica postihla. Môže tiež pomôcť predísť komplikáciám, ako je slabosť alebo paralýza jednej strany tela.

Príznaky: Medzi najčastejšie príznaky mozgovej príhody patria závraty, ťažkosti s rečou, zmätenosť, strata koordinácie, znecitlivenie alebo slabosť tváre alebo jednej strany tela a náhla vážna bolesť hlavy bez akéhokoľvek známeho spúšťacieho faktora.

Rizikové faktory: Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí vek, pohlavie, rasa, rodinná anamnéza, diabetes, obezita, poruchy krvi, vysoký krvný tlak, predchádzajúce mŕtvice alebo dočasný ischemický záchvat (TIA), alkoholizmus a fajčenie.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like